Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisini ilgilendiren kritik Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, SGK ve Bağkur emeklileri aleyhindeki 12 puanlık zam farkına yönelik formüllerin değerlendirildiği toplantı sonrası açıklamalarda bulunması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yılın ilk kabinesi, önemli başlıkları görüşmek için toplandı. Toplantının ana gündem maddesini emekli maaşlarına yönelik iyileştirmeler olacak. Yeni yılda, memur emeklileri yüzde 49,25 oranında zam alırken; SSK ve Bağ-Kur emeklileri için bu oran yüzde 37,57 oldu. Arada 11,7 puanlık fark oluştu. Farkı gidermek için çalışma yapıldı.

Toplantının ana gündemini, 7 bin 500 lira tutarındaki en düşük emekli aylığında iyileştirme oluşturdu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan her iki düzenlemeyle ilgili sunum yaptı.

Kahramanmaraş'ta deprem! Kahramanmaraş'ta deprem!

Merkez Bankası'nın Haziran ayından bu yana attığı sıkılaştırma adımlarının ekonomiye etkisi, rezervlerdeki son durum ve enflasyonla mücadele de Kabine'nin gündemindeki ana maddelerden biri oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Ekonomide bölgesel ve küresel krizler sebebiyle orataya çıkan sıkıntıların yansımalarıyla boğuştuğumuz bir yılı geride bıraktık.

Bu yılı dünya ortalamasının 1,5 katına denk gelen bir büyümeyle kapatacağımız anlaşılıyor.

İstihdamda yaklaşık 32 milyon kişiyle tarihimizin en yüksek seviyesini yakaladık. Yüzde 9’a düşürdüğümü işsizliği daha da aşağılara çekmemiz gerekiyor.