Emekli maaşlarına yapılacak zam bu hafta netleşecek ve milyonlarca emekli bu haberi sabırsızlıkla bekliyor. Asgari ücretin 17 bin 2 TL’ye yükselmesiyle birlikte emekli maaşlarının ne kadar zam olacağı da merak ediliyor. Konunun uzmanları emekli maaşlarının kesin tutarlarını hesaplayıp duyurdu.

Aralık ayında açıklanan enflasyonun yüzde 37,57 olması emeklilere yüzde 37,57’lik bir enflasyon farkı getirdi. Ancak bu fark emeklileri tatmin etmedi. SGK uzmanları enflasyon farkının yetersiz olduğunu söylerken yüzde 50’lik bir artış olacağını bildirdi.

Milliyet gazetesinin haberine göre, masaya gelen en düşük teklif ortaya çıktı. 3 ekonomist konuyla ilgili dikkat çeken değerlendirmeler yaptı.

EMİN YILMAZ NE DEDİ?

Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, en düşük emekli maaşının 10 bin TL veya 11 bin 250 TL arasına tamamlayacağını söylerken, “Kamuoyundaki beklentim herkese eşit şekilde refah payı ile tamamlanarak verileceği yönünde olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

MUHAMMET BAYRAM NET RAKAM VERDİ

Çikolatanın tadı kaçtı Bu dev zam sonrası kimse çikolata alamayacak Çikolatanın tadı kaçtı Bu dev zam sonrası kimse çikolata alamayacak

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, ise yeni dönemde ciddi bir artış beklediklerinin altını çizdi. Bayram, “Yeni asgari ücret rakamı 17 bin 2 TL seviyesinde olduğu biliniyor. Bu rakamı göz önünde bulundurduğumuzda 11 bin 250 ile 11 bin 500 TL arasında bir en düşük emekli maaşının olmasını bekliyorum” dedi.

AHMET KURTULUŞ: EN AZ ASGARİ ÜCRET TUTARINDA OLMALI

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, ise emekli maaşlarının en az asgari ücret tutarında olması gerektiğinin altını çizerken, “Emeklilere yüzde 50 oranının en düşük emekli maaşı için de geçerli olacak. Bu şekilde en düşük emekli maaşının 11 bin 250 TL olmasını tahmin ediyoruz” şeklinde düşüncelerini aktardı.