Benzin ve motorin fiyatları uçuşa geçti! Vatandaş çareyi LPG'de buldu Benzin ve motorin fiyatları uçuşa geçti! Vatandaş çareyi LPG'de buldu

Sahte araba ve ev ilanları için sınırlama gelecek. İlanlara gelecek düzenleme hakkında Ticaret Bakanı Ömer Bolat tarih verdi. 

Bilindiği üzere sarı ilan sitelerine verilen bazı sahte ilanlarla araba ve ev fiyatları piyasası yükseltiliyor. Gelen tepkilerin ardından sahte araba ilanları yanı sıra ev ilanları için bazı düzenlemeler getirilmişti. Getirilen düzenlemelere göre, önüne gelen herkes ilan açamayacak. Araba veya ev satacak kişinin adı ve T.C kimlik numarasıyla ilan açılabilecek. 

Ticaret Bakanı Ömer Bolat sahte ilanlar için gelecek sınırlamalara ilişkin katıldığı Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) 2023-2024 yılı 14. Ekonomi Değerlendirme Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. 

Otomotiv piyasasında sıkıntılı sürecin ağustos ayından itibaren ortadan kalktığını savunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Son 2 ayda 600 bin araç piyasaya girdi. Şimdi bolluk var, bereket var, fiyatlar düşüyor birinci elde ve ikinci el piyasalarında. Piyasaların işleyişinde internet üzerinden sahte ilanlarla, sahte kimliklerle yapılan fiyat şişirmeleri, manipülasyonları maalesef çok büyük tesiri olmuştu.” dedi.

1 KASIM'DA YÖNETMELİK YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR

Sahte ilanlara karşı emlak ve otomotiv piyasasında getirdikleri sınırlamalarla engellediklerini söyleyen Bakan Bolat, “1 Kasım'da bu yönetmelik yürürlüğe giriyor. Bundan sonra bu ilanlardan ilan siteleri sorumlu olacak, şahıslar sorumlu olacak. O yüzden kimin ihtiyacı varsa, kim almak istiyorsa, kim satmak istiyorsa, kimliği de belirli olarak, gerçek kişi olarak bunları memnuniyetle yapacaklar. Şirketler ve kişiler.” dedi.