Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamaya göre “İlan sitelerini 1 Kasım tarihi itibari ile sahte ve aldatıcı emlak ve otomobil ilanlarından dolayı mesul tutuyoruz. Yanıltıcı ilan verilmesi veya bu konuda zafiyet gösterilmesi halinde 100 bin liraya kadar idari para cezası uygulayacağız” dedi.

Mustafa Hakan Özelmacıklı, milliyet.com.tr’ye açıkladı. Özelmacıklı şu ifadeleri kullandı:

“Taşınmaz ticareti hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 31 Ağustos 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Özellikle yapılan düzenlemeye göre başkalarına ait taşınmaz satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek ve tüzel kişilere yani burada ilan yayınlayan portallar olarak düşünülebilir. İlanın yayınlanmasından önce kimlik doğrulaması yapmanın yanı sıra ilanın yayınlanmasından önce ilana konu taşınmazla ilgili kişinin yetkili olduğuna dair doğrulama yapma yükümlülüğü getirildi. 

1 KASIMDA BAŞLIYOR

Tüp fiyatlarına zam üstüne zam: İşte güncel fiyatlar. Tüp fiyatlarına zam üstüne zam: İşte güncel fiyatlar.

Alım satım işlerinde uğraşan kişiler yapılan düzenlemeyle araç veya gayrimenkul satışlarında taşınır veya taşınmazların incelenmesi hedefleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın bahsettiği üzere amaç ticaretin düzgün ve dürüst bir şekilde yapılması amacıyla ilanların doğrulama sistemi diyebiliriz.

Bu sitem için E-devlet üzerinden satıcılar doğrulamak yapmak zorunda kalacak. Dolandırıcılık veya fahiş fiyat uygulamasında önemler alınmaya devam ediyor. Konuyla alakalı galericiler ve emlakçıların değerlendirmeye alınacağı iddia ediliyor.