Milyonlarca emekliyi ilgilendiren intibak yasasında sıcak gelişmeler yaşanıyor. Cumhur İttifakı’nda yer alan MHP'nin Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, gündeme getirdi. Hemen ardından değerlendirmelerde bulunan SGK Uzmanı Özgür Erdursun emekli aylıklarının seçim öncesinde intibak yasasının çıkacağını açıklayarak tarihi ve rakamı açıkladı.

Pek çok emekli aylıklarına yapılan yüzde 42,57 zamma tepki göstererek açlık sınırının altında kaldıklarını sosyal medya üzerinden belirtti.

Bu noktada hükümet emekli aylıklarına revizeye giderek memur emeklisini aylık oranı olan yüzde 49,57’ye tamamladı. Fakat en düşük emekli aylığı olan 10 bin TL’nin değişmemesi ise dikkat çekti.

Bu duruma ise iktidarın ortağı olan MHP’den tepki gelerek ‘intibak yasasını gündeme getirdi.

MHP'nin Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, TBMM’de emeklilerin tepkisini dile getirerek intibak yasasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kalaycı, tüm emeklilerin maaş artışlarının aynı esaslara göre belirlenmesi için gözden geçirilmesinin gerekliliğini vurguladı.

Kalaycı, “Mevcut emekli aylıkları arasındaki eşitsizlikleri giderecek intibak düzenlemesinin yapılması, ayrıca emekli aylıklarındaki artışların genel enflasyon endeksi yerine bu kesimin tüketim kalıplarını ve hayat standardını dikkate alan özel bir endekse göre yapılmasından yanayız” dedi.

İntibak yasasının gündeme gelmesinin ardından emeklilere gösterdiği desteklerle gündeme oturan SGK Uzmanı Özgür Erdursun konuya dair açıklamada bulundu.

Erdursun, şimdi yapılacak intibak yasasına göre zamlara yansımasının ne kadar olacağını açıkladı. Erdursun, “2011 yılının 350 lirası bugünün 8 bin TL’sine geliyor. O rakamlara kadar bir artış tek seferde oldu. Ancak enflasyon karşısında emekli aylıkları gerçek değerinde artışlar almadığı için o artışta intibakta kayboldu. Emekli aylıkları güncellenecektir Ama ben bunu sürekli anlatıyorum emekli aylığı hesaplama sistemini değiştirmelisiniz.” dedi.

Özgür Erdursun, Türkiye’deki emekli aylıklarının bu şekilde devam etmeyeceğinin altını çizerken, seçim öncesi emekli aylıklarına kesinlikle intibak yasasının çıkacağını söyledi.

Evindeki doğalgaz sayacına bu işlemi yaptırmayanlar 10 bin lira ceza ödeyecek! Evindeki doğalgaz sayacına bu işlemi yaptırmayanlar 10 bin lira ceza ödeyecek!

Erdursun, “Emekli aylıklarına intibak yapılacak. Emekli aylıklarına daha önceden intibak yapılmıştı. AK Parti emekli aylıklarına 2011 yılında intibak yasası çıkararak yaptı. Hangi emekli aylıklarına yaptı 2000 yılına kadar emekli olanlara bir intibak gerçekleştirdi. Emekli aylıkları 350 liraya kadar yükseldi.”dedi.

İNTİBAK YASASI NEDİR

İntibak yasaları, genellikle ekonomik, sosyal ve hukuksal dengeyi sağlayan önemli bir unsurdu. Bir ülkede yaşanan ekonomik değişimler, enflasyon oranları, gelir dağılımı gibi faktörler, mevcut maaş veya emeklilik haklarının belirlenmesinde önemli etkenlerden biri olduğu bilinir. Ancak zaman içinde bu faktörlerde değişiklik gösterebilir, ve bu da mevcut maaş veya emeklilik haklarının yetersiz kalabilir. Bu yasalarda burada devreye girerek, mevcut maaşları veya emeklilik gelir  haklarının yetersiz kalabilir. Bu yasalarda burada devreye girerek, mevcut maaşları veya emeklilik gelirlerini, ekonomik değişimlere uyum sağlayacak şekilde düzenler.