Milyonlarca emeklinin maaşına 49,25 oranın zam yapıldı. Ancak yapılan zamdan 6 bin 700 TL ve altında kalan kök aylıkları yararlanmadı.

LPG'ye zam geliyor! LPG'ye zam geliyor!

En düşük emekli aylığı 10 bin TL kalmaya devam etti.

Bu sebepten pek çok emekli aldığı maaşa sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. En düşük emekli aylığının 15 bin TL olan açlık sınırının altında kalması tepkilerin kaynağı oldu.

Emekliler ise bu iyileştirilmenin seyyanen zam ile gerçekleşeceğini belirtiyor. Ancak son günlerde emekli ikramiyeleri, seyyanen zam gündeminin yerini almaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2024 yılını ‘Emekliler Yılı’ olarak ilan etmesinden dolayı emekliler seslerini duyurarak bir iyileştirilmenin daha yapılmasını istiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli ikramiyelerinde bir artış gerçekleşeceğinin açıklamasında bulunmuştu.

Peki Seyyanen zam gelecek mi? Emekli ikramiyesi ne kadar olacak? SGK Uzmanı Özgür Erdursun, iktidarın unutturmaya çalıştığı büyük oyunu deşifre etti.

“İKTİDAR UNUTTURMAYA ÇALIŞIYOR”

İktidarın Bayram ikramiyesi ile seyyanen zammı unutturmaya çalıştığını belirten Erdursun, “Çünkü artık bu konuyu kapatmak istiyorlar, Artık, iki bayramın ikramiyesi konuşuluyor. Emekli aylıkları meselesinin hükümet artık konuşulması ve bu konunun kapanmasını istiyor. Seçim öncesinde çok büyük bir beklenti var.” dedi.

“5 BİN ZOR, ANCAK 3 BİN TL OLUR”

Emekli ikramiyesinde 5 bin TL’nin bile zor olduğunu söyleyen Erdursun, “2 bin TL olan bayram ikramiyesini, 'her şeyi yüzde 50 arttırdık bunu da yüzde 50 artıralım' diyerek yapacaklar. 3 bin TL’ye işi bitireceklerini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Seyyanen zam, tüm gruba özel yapılan eşit zam olarak bilinir. Emeklilerde seyyanen zam ile beraber açlık sınırının altında olan maaşlarının iyileştirileceğini dile getiriyor.