Yeni yıla sayılı günler kala asgari ücret görüşmeleri devam ediyor. Diğer taraftan emekli maaşlarında hesaplamalar başladı. Memur ve memur emeklileri için belirlenen zam oranları netleşirken, SSK ve Bağkur emeklilerinin yeni maaşları merak konusu oldu.

CEVDET YILMAZ BEKLENTİSİNİ AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, memur emeklilerinin yılbaşında yaklaşık yüzde 50 oranında bir artış beklediklerini açıkladı. Emeklilere yapılacak önemli artışların, ellerindeki tüm imkanlarla destekleneceğini belirtti.

2024 yılında emekli maaşlarının ne olacağına dair SGK uzmanı Özgür Erdursun'un yaptığı açıklama dikkat çekti.

Gram altın fiyatı tüm zamanların rekorunu kırdı Gram altın fiyatı tüm zamanların rekorunu kırdı

"10 BİN TL SINIRI AŞILACAK"

Erdursun, memur ve memur emeklisinin maaşlarının güncel olarak yüzde 47 artırılacağını söylerken, kök maaşların dikkate alındığında yüzde 50'lik bir zamla 10 bin TL maaş sınırının aşılacağını belirtti. Enflasyonun üzerinde yüzde 3'lük bir artışla memur ve memur emeklilerine yüzde 47 zam yapılacağını ifade ederken, SSK ve Bağkur emeklilerine ise yüzde 38 oranında zam yapılacağını açıkladı.

Erdursun, geçen yılın farkı üzerine ek bir miktar ödeneceğini belirterek, bu yıl yüzde 15'ten 6'sının düşülmesiyle yüzde 9'luk bir farkın kaldığını vurguladı.

En düşük emekli maaşının Ocak ayında 10 bin TL'den 11 bin TL'ye çıkarılacağı konuşulurken, kök aylıklara refah payı olarak yüzde 50 zam uygulanacağı belirtildi.

Kök aylıklarının yüzde 38 veya 50 olmasının önemli olmadığını ifade ederken, bu aylıklarda çözülmesi gereken durumların olduğunu vurguladı.

Enflasyonun 3 Ocak'ta açıklanacağını ve bu durumun maaşlara Ocak ayının ortasında yansıtılacağını duyurdu.