İzmir'de Özgür Özel ile birlikte nikah şahidi oldu İzmir'de Özgür Özel ile birlikte nikah şahidi oldu

Sağlıksız ve dengesiz beslenmenin bir neticesi şeker hastalığı son yıllarda arttı. Uzmanlar şeker hastalığında en önemli noktanın sağlıklı ve dengeli beslenmeden geçtiğini belirtiyor. Şeker hastalarının tüketmesi gereken bazı helal ve şifalı gıdalar. İşte şeker hastalığına iyi gelen yedi şifalı gıda.

Sarımsak

Doğal bir antioksidan olan sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor. Kanı temizlemesi ve karaciğere dost bir yiyecek olması yanı sıra tansiyonu da dengelemektedir. Sarımsak kan şekerini düşürür ve pankreastan insülin salınımını arttırır. Bu nedenle uzmanlar özellikle şeker hastalarına günde 3 diş çiğ sarımsak tüketmelerini öneriyor. 

Süt

Sütte bulunan yağ asitleri kan şekerini düşürücü özelliğe sahiptir. Uzmanlar her sabah ve akşam içilen bir bardak sütün, kan şekerini düşürmekte iyi bir yardımcı olduğunu söylüyor.

Enginar

Yine şifalı bitkilerden enginar kanda bulunan şekerin yükselmesini önlediği gibi dengede de tutar. Enginar, şeker hastalarının mutfağında mutlaka olmalıdır. Uzmanlar enginarın kansere karşı da korunmaya yardımcı olduğunu söylüyor. 

Tarçın

Tarçın, şekeri düşürdüğü gibi insülin salınımını arttırır. Şeker hastalarına doğal bir ilaç gibidir. Uzmanlar kabuklu tarçını demlediğiniz çaya katarsanız, vücudun ihtiyacı kadarını alacağını ifade ediyor. 

Fasulye

Fasulye glisemik indeksi en düşük sebzedir. Bu nedenle fasulye yenildiğinde kan şekeri yükselmez hatta şekeri dengede tutar. Fasulye şeker hastaları için en önemli besin maddelerinden biridir.

Yer fıstığı

Yer fıstığı kan şekerine karşı etkilidir. Özellikle yer fıstığı ezmezi, kan şekerini düşürücü etkiye sahiptir. Bu tabi ki kaşık kaşık yiyeceksiniz anlamına gelmiyor. 1 çorba kaşığı yer fıstığı ezmesi 1 gün için yeterlidir. Uzmanlar alerjisi olanların dikkat etmesi gerektiğini ifade ediyor. 

Çay

Yapılan araştırmalar siyah çayın kan şekerini düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Ancak aşırıya kaçılmamalı günde 3 fincan siyah çay tüketmek yeterlidir. 

Kaynak: Haber Merkezi