Gün içinde farklı sebeplerle baş ağrısı yaşayabiliriz. Stres, teknolojik cihazlara maruz kalma, bazı hastalıklar veya ilaçlar bu durumun en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Uzmanlar, geçmeyen ve artan baş ağrılarına karşı dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulunurken, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu sabah baş ağrılarının 10 farklı nedenden dolayı yaşandığını belirtiyor.

EN BÜYÜK NEDEN UYKUSUZLUK

Müftoğlu'na göre sabah baş ağrılarının en önemli nedeni uykusuzluk. Gece boyunca dinlenemeyen ve kendini yenileyemeyen beyin, sorunlarını baş ağrıları ile dile getirmeye çalışır.

Uyku apnesi, beyni delen baş ağrılarının bir başka nedenidir. Bu ağrılara yorgunluk ve isteksizlik eşlik eder.

Osman Müftoğlu, size ilginç gelse de gizli, gözden kaçan, sessiz ve derin bir depresyonun sabah baş ağrılarıyla kendini gösterdiğini söylüyor.

DEMİR EKSİKLİĞİ DE BAŞ AĞRISINA NEDEN OLUYOR

Müftüoğlu yazısında, gece hipertansiyonunun ilk belirtisinin sabah kalkıldığında görülen baş ağrıları olduğunu, bu ağrının boyun ve alın çevresinde halka şeklinde hissedildiğini belirtiyor.

Gece boyunca şeker ihtiyacını yeterince karşılayamayan kişiye beynin verdiği ilk mesaj baş ağrısı olabilir.

Bakan Koca'dan 'Eris varyantı' açıklaması: Türkiye'de görüldü Bakan Koca'dan 'Eris varyantı' açıklaması: Türkiye'de görüldü

Ünlü doktor Müftüoğlu'na göre magnezyum eksikliğinin ilk belirtilerinden biri baş ağrısı olabilir.

Sadece magnezyum değil demir eksikliği de baş ağrısının yaygın bir nedenidir. Bu özellikle genç kızlarda ve doğurganlık çağındaki kadınlarda yaygındır.

Osman Müftüoğlu, yaş ve cinsiyet fark etmeksizin her türlü stresin baş ağrısına neden olabileceğinin altını çiziyor.

Ve gelişen teknoloji baş ağrılarının en büyük nedenlerinden biridir. Müftüoğlu, yattığınız odada elektromanyetik yoğunluk fazla ise “Neden her sabah başım ağrıyarak uyanıyorum?” Böyle sorular sormaya hakkınız olmadığını belirtiyor.