Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, asgari ücret ve emekli maaşlarıyla ilgili Meclis'te yaptığı basın toplantısında hükümete eleştirilerde bulundu.

Emekli ve asgari ücretli çalışanların yaşam standartlarının düşüklüğüne vurgu yapan Çalışkan, "2003 yılında asgari ücret ile emekli maaşının orantısı 1,47’idi. Yani bugün 17 bin lira asgari ücret varken emekliler 1,5 katı maaş alması gerekir. 2003 yılındaki rakam aynen verilse bugün emekli maaşının yaklaşık 25 bin lira olması gerekir" dedi.

İşte Necmettin Çalışkan'ın açıklamaları şöyle:

EFT ve havale yolu ile para gönderenler dikkat ‘Her an borçlu çıkabilirsiniz’ EFT ve havale yolu ile para gönderenler dikkat ‘Her an borçlu çıkabilirsiniz’

Ocak ayı içerisindeyiz. Yeni maaşlar zamlı olarak yattı. Hükümet rakamlarla oynamaktan zevk alıyor. 'Asgari ücret şu kadar dolardı bu kadar dolar oldu' gibi... Ben de size bir rakam vereceğim: 2003 yılında asgari ücret ile emekli maaşının orantısı 1,47’idi. Yani bugün 17 bin lira asgari ücret varken emekliler 1,5 katı maaş alması gerekir. 2003 yılındaki rakam aynen verilse bugün emekli maaşının yaklaşık 25 bin lira olması gerekir. Bugün emekli değil 1 buçuk katını almak, değil ki asgari ücretle aynı maaşı almak, asgari ücretli 17 bin lira alırken emekli 10 bin gibi komik bir sefalet ücretle hayatını sürdürmekte. Asgari ücretlilerin aldığı para bile bu devirde hiçbir şekilde etmeyeceği gayet açıktır. Kiraların, ulaşım masraflarının, ev ihtiyaçlarının, çarşı-pazarın pahalı olduğu yerde 17 bin liranın bile ne kadar vahim bir ücret olduğu ortadadır. Ama hükümet hayal satmaktan zevk alıyor. Her konuyu istismar ediyor. Bugün de uzaya insan göndereceğiz gibi bir duyuruyla reklamla insanların duygusunu istismar ediyor. Ben uzaya eleman gönderenlere derim ki uzaya adam göndermenize gerek yok yere inin insanların durumuna bakın. Deprem bölgesinde insanlar halen çadırda yaşıyor ise halen zatürre hastalıkları, soğukla karşı karşıya ise insanlar, halen evlerine ihtiyaçlarını alamamışlarsa halen insanlar işsizlikle boğuşuyorsa siz başka milletin kesesinden ödeme yaparak ve alt yapısı olmayan başka ülkeye para ödeyerek adam gönderiyoruz demek ancak bu milletin aklıyla alay etmek demektir. İktidarın yaptığı da tam olarak budur."