Kış aylarında özellikle yağışlı havalarda ev içi ısı değişiklikleriyle veya çatı akması, evin su alması gibi nedenlerle alakalı oluşan rutubet, duvarların görüntüsünü ve evin iç havasını bozar. Böylece pek çok kişi rutubet nasıl giderilir sorusunu sormaya başlıyor.

Rutubet, duvarların neme bağlı olarak bakteri üretmesine neden olan sağlıksız bir durumdur. Evde nefes almada zorluk çekmeye neden olabilen bu durumun mutlaka çözümünü bulmak gerekir. Pek çok kişi doğal yollardan çözümünü bulmak ister. Öyleyse rutubet nasıl giderilir?

rutubet1.jpg

RUTUBET NASIL GİDERİLİR DİYENLERE 7 DOĞAL ÇARE

Rutubeti evinizden silip atabilmeniz ve evinizi yine güvenli bir ortam haline getirebilmeniz için yöntemler var. İşte onlardan birkaçı…

KARBONAT

Her derde deva baharatlardan karbonat rutubet için de iyi bir alternatiftir. Bir kaseye karbonat koyup ağzı açık bir şekilde rutubetli bölgelere yakın bir şekilde koyarsanız karbonatın rutubeti içine hapsetmesini sağlayabilirsiniz.

rutubet3.jpg

KEDİ KUMU

Karbonata alternatif bir madde arıyorsanız, ağzı açık bir torba veya kap içerisine kedi kumu koyarak önleminizi alabilirsiniz.

KOLONYA

Rutubeti bulunduğu alandan söküp atabilmek için limon kolonyası da en etkili yöntemlerin başında gelir. Duvardaki bakteri üretmiş küflü ve rutubetli bölgeye, temiz bir bezin üzerine döktüğünüz kolonyayla müdahale edebilirsiniz. Lekeli bölgeyi kolonyayla iyice silmelisiniz. Ardından duvarın nemli kalmaması için kurumasını sağlamalısınız. Kurutma makinesi tutarak kurutmak daha etkili bir çözüm olacaktır.

rutubet2.jpg

KAYA TUZU LAMBASI

Nemi çekmesini sağlayacak alternatif bir diğer yöntem de kaya tuzu lambasıdır. Bu lambalar rahat nefes almak için de etkilidir ve son dönemde çok fazla tercih edilen ürünlerdendir. Rutubet nasıl giderilir diye soranlara da çözümdür. Tuz lambası, fazla nemi çeker.

ÇAY AĞACI YAĞI

Hoş bir anti mikrobiyal olan çay ağacı yağını spreyleyerek kullanmanız, rutubet kokusunu önler ve rutubeti de azaltmaya yardımcıdır. Bir sprey şişesi dolusu su ile 10 damla çay ağacı yağını karıştırarak rutubetli bölgeye uygulayabilirsiniz. Yarım saat beklettikten sonra silerek lekeden kurtulun.

Miraç Kandili'nde neler yapılır? Miraç Kandili ibadetleri! Miraç kandili ne zaman Miraç Kandili'nde neler yapılır? Miraç Kandili ibadetleri! Miraç kandili ne zaman

rutubet4.jpg

SİRKE

Rutubet lekeleri duvarlarınıza zarar verdiği kadar mobilyalarınızda da lekeler oluşturabilir. Bu lekeleri sirke ve su karışımı ile silebilirsiniz. Temiz bir bez yardımıyla yarı yarıya karıştırdığınız sirke ve suyu lekeleri silmek için kullanın.

LİMON TUZU

Rutubeti temizlemek için iyi bir çözüm olan limon tuzunu kullanabilir, doğal yollardan rutubeti silip atabilirsiniz. Bunun için öncelikle bir miktar suyun içerisinde limon tuzunu ocakta ısıtmalı, erimesini sağlamalısınız. İyice eriyince de oda ısısına gelmesi için bir kenarda bekletmelisiniz. Ardından duvardaki rutubet lekelerini bu formülle temizleyebilirsiniz.