Prof. Dr. Görür, Adana bölgesinin hassas olduğunu belirterek önemli uyarılarda bulundu.

İçişleri Bakanı Yerlikaya: Sis Operasyonu ile suç örgütüne büyük darbe! İçişleri Bakanı Yerlikaya: Sis Operasyonu ile suç örgütüne büyük darbe!

Görür, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Adanalı sevgili izleyicilerime: Biliyorsunuz, ben sosyal medyayı sadece sizleri bilgilendirmek, bildiğim kadarıyla deprem konusunda aydınlatmak için kullanıyorum. Deprem konusunda çok sayıda tweet aldığım için yine kısa ve basit bir özet yazacağım. Anlaşılr olmasına özen göstereceğim. Siz de eğip, çekip yine kendinize göre yorumlamayın lütfen.
Son 6 Şubat depremleri açığa çıkan enerjinin bir kısmını deprem üreten aynı fay sisteminin kırılmayan kesimine veya en yakın komşu faylara transfer edebilir. Stres transfer edilen faylarda da yeni depremler olabilir (Eğer fay transfer öncesi yeterli stres biriktirmişse). Kimi faylarda da stres transferi o fayda stresin azalmasına neden olabilir.
Adana Havzası da 6 Şubat deprem bölgesine yakın ve fayları 6 Şubat depremlerini üreten faylarla ilişkili. Onun için biz Adana Havzasında özenli olmak lazım dedik. İlla da şu zamanda deprem olacak demedik. Stres transferi nedeniyle Havzada depremler olabilir, dikkatli olun dedik. Adana Havzasında veya yakınında bir çok fay var. Örneğin; Saimbeyli, Savrun, Çokak, Misis, Toprakkale, Yumurtalık, Karataş vb. Bizim asıl uyarımız yönetimlere.
Size yalan yanlış, bilim dışı yazan çizen şarlatanlara kulak vermeyin. Yerel yönetimi, AFAD’ı ve yetkilileri dinleyin. Evinizde herhangi bir sorun yoksa evinize girin deniliyorsa lütfen girin. Sokakta hayat mı geçer, en kısa sürede de evinizin deprem performansını ölçtürün. Sevgiyle"

Prof. Dr. Görür'ün açıklamaları, Adana bölgesinin depreme karşı hassas olduğunu ve vatandaşların dikkatli olması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. Vatandaşlar, evini depreme dayanıklı hale getirmek için gerekli önlemleri almalı ve deprem anında neler yapması gerektiğini bilmelidir.