Gökçeada'da 4,4 büyüklüğünde meydana gelen deprem, Marmara depremi  yada diğer adı ile büyük İstanbul depremi riskini yeniden gündeme getirdi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu depremin Marmara depreminin öncüsü olabileceğini belirterek bölgeyi uyardı.

Edirne'de sürücüye kokainden adli işlem Edirne'de sürücüye kokainden adli işlem

KAF FAY HATTI HAREKETE GEÇTİ

Görür, açıklamasında Ege Denizi'nde 4,4 büyüklüğünde meydana gelen depremin KAF Fay Hattı üzerinde gerçekleştiğini vurguladı. Bu fay hattının Marmara Denizi'nin içinden de geçtiğini ve Marmara depremi ile bağlantılı olduğunu hatırlatan Görür, bölgede gerilimin devam ettiğini ve Marmara depreminin her an yaşanabileceğini ifade etti.

NACİ GÖRÜR UYARDI

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Bölgesi sakinlerini olası bir depreme karşı hazırlıklı olmaya çağırdı. Binaların sağlamlığını kontrol ettirilmesi, acil durum planı hazırlanılması ve deprem çantası bulundurulmasını tavsiye etti.

MARMARA (İSTANBUL) DEPREMİ NE ZAMAN OLACAK?

Ayrıca Görür, Marmara depreminin ne zaman olacağını kesin olarak tahmin etmenin mümkün olmadığını, ancak bölgede gerilimin arttığını ve depremin her an yaşanabileceğini belirtti. Yetkililerin de bu konuda gerekli uyarıları yaptığını ve depreme hazırlık çalışmalarının yürütüldüğünü hatırlattı.

 

Kaynak: Haber Merkezi