İkinci el otomobil piyasasında fiyatlar gerilemeye devam ediyor. Ticaret Bakanlığı’nın attığı adımlar doğrultusunda otomobilin yatırım aracı olma cazibesinin azalması, kurların istikrarlı bir şekilde seyretmesiyle fiyatların yükselmemesi,  otomobile olan talebin azalması nedenleriyle fiyatlar düşüyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre; Azalan talep sonucunda otomobil markaları fiyatlarını indirmek zorunda kalınca ikinci el otomobil fiyatlarında da hızlı düşüşler yaşandı. Piyasada çok sayıda bulunan otomobillerin fiyatları ortalama olarak 100-150 bin lira arasında geriledi ve satışlar da durma noktasına geldi.

Sıfır otomobil satışı yapan bayiler ise daha önce 6-7 ay sonraya teslimat sözü verirken şimdi müşterilerini arayarak otomobil satmaya çalışıyorlar.

İkinci el otomobil piyasasında fiyatlar düşüş eğilimine girdi. Yıl sonuna yaklaşılmasıyla birlikte otomobile olan talebin en az olduğu aylar olması sebebiyle de satışlarda hareketsizlik görülüyor. Galericiler araç satışında güçlük çekerken, paraya sıkışan vatandaşlar da fiyat indirerek arabasını satıyor.

EN ÇOK İLGİ BU ARAÇLARA GÖSTERİLİYOR

Piyasada fiyatı düşük kalan eski model araçlara ilgi devam ediyor. “Ayağım yerden kesilsin yeter” diyen ve bütçesi kısıtlı olan kişiler ucuz otomobil almak istiyor. Genellikle 300-400 bin lira civarında olan otomobiller bu dönemde daha çabuk satılıyor.

ESKİ OTOMOBİL ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİLMELİ

Eski otomobil alırken kaportasındaki boya ve değişen yerlerden çok mekanik aksamdaki sağlamlığına bakın. Yağ kaçağı olan otomobillerden kaçının. Kilometresi fazla ve motor revizyonu yapılmamış otomobilleri de almayın. Günümüzde motor revizyonu 100 bin lira civarında yapılıyor ve sonrasında da motor ayarı tutturulamayabiliyor. Aks, disk, motor, radyatör, şanzıman, diferansiyel, direksiyon kutusu, ön düzen, elektrik tesisatı gibi bölümleri iyice kontrol edip otomobili almanızda yarar var.

HAVA YASTIKLARINI MUTLAKA  KONTROL ETTİRİN

Otomobilin hava yastıklarını alırken kesinlikle kontrol ettirin. Daha önce küçük bir kaza nedeniyle açılan hava yastıkları bazı kötü niyetli kullanıcılar tarafından tamir edilmeden torpido ve direksiyon onarıma gidip hava yastığı sistemini de yazılım ya da dirençle aldatıp uyarı ışıklarını kapatabiliyor. Herhangi bir kaza durumunda açmayan ve kilitlemeyen emniyet kemerleri yüzünden hayat kaybı yaşanabilir.

PODYE, ŞASE VE DİREKLERE ÖNEMLİ

300-400 bin lira arasına satılan otomobiller genelde 15-20 yaşında olduğu için kaportasında boya, değişen gibi parçalar kaçınılmaz olacaktır. Bu fiyat aralığındaki ve yaş grubundaki araçlarda kaportadaki boya değişen önemli değilken şase, podye ve direklerinde ağır hasar, macun bulunmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Fiyatı ucuz da olsa otomobili güvenilir bir eksper gösterip almanızda fayda var. 

TRAFİK SİGORTASI VE İHTİYARİ MALİ MESULİYET SİGORTASINA DİKKAT!

Otomobili aldıktan sonra zorunlu trafik sigortası ve herhangi bir kaza anında trafik sigortasının ödediği 120 bin liranın üzerindeki hasar ya da 1.2 milyon liranın üzerindeki manevi tazminatı karşılamak için ihtiyari mali mesuliyet sigortası da yaptırın. Yaşı büyük araçlara sigorta şirketleri kasko yapmak istemediğinden ötürü fiyat teklifi alamayabilirsiniz.

İKİNCİ ELDE FİYATLAR DAHA DA DÜŞER Mİ?

Piyasadaki arz fazlalığı ve talebin düşük olmasından ötürü ve borçlanma maliyetlerindeki yükselişten de dolayı sıfır ve ikinci el otomobillerin fiyatlarında düşüşün devam etmesi bekleniyor. Şu anda da satışlarda oldukça azalışlar olduğu göz önüne alındığında önümüzdeki aylarda otomobile olan talebin azalabileceği ifade ediliyor.

Model yılı-Markası-Fiyatı

2004 Hyundai Accent Admire 1.5 dizel 300 bin TL

1999 Renault Clio 1.6 benzinli 300 bin TL

2006 Ford Fusion 1.4 dizel 300 bin TL

2002 Volvo S40 1.6 benzinli 300 bin TL

1994 BMW 318i 1.8 benzinli 300 bin TL

Mehmet Şimşek, Hacı Yakışıklı'ya konuştu: Ek vergi artış olacak mı? İşte detaylar.. Mehmet Şimşek, Hacı Yakışıklı'ya konuştu: Ek vergi artış olacak mı? İşte detaylar..

2006 Fiat Albea 1.3 dizel 300 bin TL

2006 Mitsubishi Colt 1.3 benzin-LPG 300 bin TL

1996 Toyota Corolla 1.3 benzin-LPG 300 bin TL

2013 Renault Symbol 1.5 dizel 395 bin TL

2007 Citroen C3 1.4 dizel 395 bin TL

2003 Peugeot 206 1.6 benzin-LPG 400 bin TL

2012 Fiat Linea 1.3 dizel 400 bin TL

2007 Hyundai Getz 1.5 dizel 398 bin TL

2007 Renault Megane 1.5 dizel 398 bin TL

2008 Nissan Micra 1.2 benzinli 395 bin TL