ÖTV'siz cep telefonu satışı ve bilgisayar satışı kararının detayları açıklandı. Peki, ÖTV'siz cep telefonu nasıl alınacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan üniversiteli öğrenciler için ÖTV'siz cep telefonu ve bilgisayar desteği hayata geçireceklerini açıkladı. Erdoğan, 18 yaşına giren gençlere ise 1 yıllık Genç Kart vereceklerini söyledi.

ÖTV'SİZ (VERGİSİZ) CEP TELEFONU VE BİLGİSAYAR SATIŞI DETAYLARI

Kaybedeni olmayan yarışma tüm Türkiye’de gerçekleştirildi Kaybedeni olmayan yarışma tüm Türkiye’de gerçekleştirildi

Erdoğan'ın konuşmasının ilgili kısmı şöyle oldu:

Örgün eğitimindeki üniversiteli gençlerimize vaadimiz olan cep telefonu ve bilgisayar desteğini hayata geçiriyoruz. Piyasa satış fiyatı 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için 5 bin 500 lira teknolojik cihaz desteği vereceğiz. Piyasa fiyatının yüzde 44,4, bilgisayarlar için yüzde 16,7 tutarında destek sağlayacağız. Bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlıyoruz. Gençlerimiz bu haklarını istedikleri üç mobil şebeke operatörlerinin üzerinden kullanabilecekler. Üniversiteli gençlerimizin teknoloji ve bilgiye erişimini artıracağız. Her iki desteğe ilişkin uygulama esasları bakanlıklarımızca belirlenecektir.

18 yaşına giren gençlerimize 1 yıl süreyle geçerli olmak üzere Genç Kart vereceğiz. Tüm gençlerimiz müze, tiyatro, sinema gibi kültür ve sanatsal etkinliklerden ücretsiz ya da indirimli faydalanabileceklerdir. Zaman içinde imkanları daha da genişleteceğiz.