Yeni yıla girmeden önce hemen önce yeni asgari ücret 17 bin 2 TL olarak açıklanmıştı. Milyonlarca vatandaşın gözü asgari ücret zammının ardından emeklilere yapılacak olan zamma çevrildi. Bu doğrultuda birçok emekli, uzman isimlerin görüşlerinin takip etmeye başladı.

ENFLASYON VERİLERİNE GÖRE ZAM 37,57 OLARAK AÇIKLANDI

Geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon verilerine göre emeklilere verilecek olan zam, 6 aylık enflasyon farkının hesaplanması sonucunda yüzde 37,57 olmuştu. Bu zam oranı pek çok emekliyi mutlu ederken bir o kadar emekli de memnun kalmadı.

YÜZDE 50 İHTİMALİ DOĞDU

Bakanlık duyurdu Ödemeler hesaplara yatırılıyor Bakanlık duyurdu Ödemeler hesaplara yatırılıyor

Bazı uzman isimler ise bu zam oranının memura verilecek olan yüzde 50 oranına çekilebileceği belirtildi. Yüzde 50 zam oranı ile birlikte en düşük emekli aylığı 11 bin TL olacak.


Peki 11 bin TL emekliyi mutlu edecek mi? Ersan Şen ve İsmail Saymaz canlı yayında canlı yayın esnasında emeklilere verilecek olan oran tahminlerine ilişkin konuştular.

"CUMHURBAŞKANI EMEKLİ ÜCRETLERİNDE UFAK BİR DOKUNUŞ YAPABİLİR"

Ünlü hukukçu Ersan Şen, emekli aylıklarına 11 bin TL artış yapılabileceğini belirtirken, “Cumhurbaşkanı emekli ücretlerinde ufak bir dokunuş yapabilir. Fakat Emekliler nefes alamayacak. Çünkü o rakamlar zamlar ile eriyecek. Simit 20 TL olduğunda emeklinin aldığı ücret neye yarayacak. Hükümette para olmadan emeklinin ücreti asgari ücret seviyesine çekemezler. Emeklilere şapkadan tavşan çıkaramaz. Zam olacak ama ardından ne gelecek?” ifadelerini kullandı.

"BU ZAM ORANI EMEKLİYE YETMEZ"

Gazeteci İsmail Saymaz ise yüzde 50 oranında bir zam yapılacağının altını çizerek 11 bin TL olacağını söyledi. Saymaz, “Bu zam oranı emekliye yetmez. Emekliler bir başka yerden yardım alamazsa geçinemez.” dedi.