Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, bir yazısındaki ifadeleriyle kadınlara hakarette bulunduğu gerekçesiyle yargılandığı davada karar çıktı.

Yunan adalarında kapıda vize uygulaması ne zaman başlayacak? İşte detaylar Yunan adalarında kapıda vize uygulaması ne zaman başlayacak? İşte detaylar

Mahkeme, Dilipak'ın müştekilere karşı "hakaret" suçunu işlediğini kabul etti ve 42 bin lira adli para cezasına çarptırdı. Davaya şikayetçi olan 3 mağdurun şikayetlerinden vazgeçmeleri üzerine bu kısımların düşmesine karar verildi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) avukatları, davanın ardından basın açıklaması yaptı. KADEM Hukuk Kurulu Başkanı Helin Görgül, Dilipak'ın yazısındaki ifadelerin kadınların onur, şeref ve saygınlığını açıkça zedelediğini söyledi. Görgül, Dilipak'ın ifadelerinin basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini ve bu nedenle mahkumiyet kararı alındığını belirtti.

Yeni Akit gazetesinde 27 Temmuz 2020'de yayımlanan Abdurrahman Dilipak'ın "AKP'nin papatyaları" başlıklı köşe yazısı nedeniyle bulundukları suç duyurusu üzerine soruşturma başlatılmış, "zincirleme şekilde kişilerin siyasi, sosyal, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, yaymaya çalışmasından dolayı alenen hakaret" suçundan 1 yıl 6 aydan 4 yıl 1 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istenmişti.