İslam Memiş'ten Aralık ayı ve 2024 yılı için 'altın' uyarısı İslam Memiş'ten Aralık ayı ve 2024 yılı için 'altın' uyarısı

Milyonlarca emeklinin gözü sene başında yapılacak zamda. SGK Uzmanı Özgür Erdursun, zam oranı bekleyen milyonlarca emekliye kötü haberi vererek kimlerin zammın dışında kalabileceğini duyurdu. Erdursun, her emeklinin Ocak ayında zam alamayacağını belirtti ve bu durumun kimleri etkileyeceğini açıkladı.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, her emeklinin ocak ayında zam alamayabileceğini belirtiyor. Peki, hangi emeklileri kapsıyor? Gazeteci Özlem Gürses’in YouTube kanalına konuk olan Özgür Erdursun, emekli zammı hakkında dikkat çekici iddialarda bulundu.

"İLK DEFA UYGULANACAK FARKLI BİR DURUM OLABİLİR"

Özgür Erdursun, "Ocak ayında emekli aylıklarının tamamının aynı oranda artması gerekmekte. Yani, 15 bin TL alan kişiyle 20 bin TL alan kişi aynı oranda zam almalıdır. Ancak, Türkiye'de birçok kişi kayıt dışı çalışmayı tercih etmektedir. Emekli aylığı hesaplama sistemi, kayıt dışı çalışmayı özendirmektedir. En düşük emekli aylığı, primlerle birlikte yaklaşık 4 bin 500 TL ile 5 bin TL civarındadır. Ancak insanlar 7 bin 500 TL almaktadır. Bu aylık 7 bin 500 TL'ye tamamlanmaktadır" dedi.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, Ocak ayında ilginç bir durumun yaşanabileceğine dikkat çekerek şunları söyledi:

"Temmuz ayında yaşadığımız durumu yeniden yaşayacak mıyız? Temmuz ayında en düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL idi, 'kök aylığa zam yapıyoruz' dediler. Ancak bu durumda, kişinin aylığı 4 bin TL ise yüzde 25 zam yapsa dahi, kişinin aylığı 5 bin TL olur ve yine 7 bin 500 TL almaya devam eder. Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yaklaşık yüzde 40 enflasyon farkı verilecek, Emekli Sandığı emeklilerine ise yaklaşık yüzde 49 enflasyon farkı artı toplu sözleşme farkı verilecektir. Örneğin SSK ve Bağ-Kur'da kök aylığı 5 bin TL olan bir kişi, yüzde 40 artışla aylığı 7 bin TL'ye çıkar, ancak 7 bin 500 TL almaya devam eder"

Erdursun, birçok kişinin Ocak ayında zam alamayabileceğini belirtirken, "Tüm emekliler Ocak ayını bekliyor. Ne olacağını göreceğiz. Türkiye'de ilk defa uygulanacak farklı bir durum olabilir" dedi.