Türkiye yağışlı havanın etkisi altında…

Ülkenin büyük bölümünde gök gürültülü sağanaklar ve bazı kesimlerde dolu var, su baskınlarına karşı tedbirli olunmalı.

23 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün için 23 kente sarı ve turuncu kodlu uyarı uyarı yaptı.

Bursa’nın da aralarında olduğu 23 kentte kuvvetli yağış bekleniyor.

İşte o iller: Adana, Afyonkarahisar, Antalya, Balıkesir, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Hatay, Isparta, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce

BURSA’DA HAVA NASIL OLACAK?

BURSA VALİLİĞİ’NDEN UYARI

Valilik’ten yapılan uyarı şöyle:

“Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezince yapılan son değerlendirmelere göre; İlimizde çevrelerinde halen devam eden sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Bursa’nın kuzey ve batı ilçelerinde (Karacabey, Mustafakemalpaşa, Mudanya, Gemlik, Osmangazi, Nilüfer, Gürsu, Kestel, Yıldırım, İznik, Orhangazi, Yenişehir) yerel olarak kuvvetli ve çok kuvvetli (21-75 kg/m2) olması beklenmektedir. Meydana gelebilecek; ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Geçerlilik Periyodu: 30.09.2023 06:00 – 01.10.2023 18:00

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

YAĞIŞLAR NE KADAR SÜRECEK?

NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, NTV canlı yayınında İstanbul’daki kuvvetli yağışa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yağışların 4 gün süreceğini dile getiren Çalışkan, “Genel olarak hafif olarak 4 gün boyunca sürecek. Ara ara bazı noktalarda kuvvetlenebilir. Pazar günü yer yer 20-25 kilogram yağmur düşebilir. En az 20 ilçede yağış hafif olurken bazı ilçelerde kısım kısım kuvvetli olabilir.” diye konuştu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Van, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ile Tekirdağ’ın doğusu, Bursa ve Balıkesir’in kuzeyinde, Çanakkale’nin doğusunda, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu. Isparta, Adana’nın doğusu, Osmaniye ile Hatay çevrelerinde yer yer kuvvetli ve çok kuvvetli olması bekleniyor.

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

İstanbul ve Bursa’da sağanak geçişleri̇ salı gününe kadar devam edecek. Ankara’da su baskınlarına karşı tedbirli̇ olunmalı. İzmi̇r hafif yağmurlu ve serin. Antalya’ya gök gürültülü şiddetli̇ yağmur su baskınlarına neden olabilir. Denizde hortum tehlikesi de var. İstanbul 22, Ankara 21, İzmir 27, Bursa 24, Antalya 29 derece.

Bursa'da birçok ilçe ve mahallede elektrik kesintisi olacak! Bursa'da birçok ilçe ve mahallede elektrik kesintisi olacak!

Marmara’da yağmur Sakarya, Kocaeli, Balıkesir, Yalova boyunca geniş alanda salıya kadar sürecek. Sıcaklıklar 22-24 derecelerde.

İç Anadolu’da su baskını ve doluya karşı tedbirli̇ olunmalı. Konya, Eskişehir, Kayseri, Si̇vas’a kadar yağış gök gürültülü ve şiddetli̇. Sıcaklık düşüyor 19-21 dereceye inecek. Bölgede pazartesi̇ de yağışlı bir gün.

Ege’de Denizli, Afyon, Uşak, Kütahya’da yağmur kuvvetli. Sahillerde rüzgar çok sert ve soğuk esiyor, hava bulutlu Manisa ve Muğla 25, Afyon 20, Bodrum 28 derece.

Akdeniz’de Isparta, Burdur, Mersi̇n, Adana, Hatay boyunca sel tehlikesi var. Dolu ve hortum da oluşabilir, tedbirli olunmalı. Güneydoğu’da Gaziantep, Adıyaman, Di̇yarbakır’a uzun zaman sonra yağış geliyor. Adana ve Gaziantep 26 derece.

Karadenizliler dikkat, Karabük, Samsun, Trabzon hattı boyunca bölgenin büyük bölümünde yağmurlar kuvvetli ve hava soğuyor. Pazartesi Doğu Karadeniz’de su baskını tehlikesi̇ daha yüksek. Bolu 18, Samsun 25 derece. Doğu Anadolu’nun da genelinde Malatya’dan Erzurum’a sağanak var. Erzurum 21, Malatya 25 derece.