YSK açıkladı Seçim yasakları ne zaman başlıyor? Yerel seçim yasakları nelerdir? YSK açıkladı Seçim yasakları ne zaman başlıyor? Yerel seçim yasakları nelerdir?

Tv5 ekranlarında Mustafa Yılmaz'ın sunduğu 4. Güç programında Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın siyasete hazırlık yaptığı iddiası gündeme geldi. Programa konuk olarak katılan gazeteci Fatih Atik, bu bilginin İYİ Parti kaynakları tarafından bu bilgi doğrulandığını söyledi.

Gazeteci Fatih Atik, Tv5'te yayınlanan 4. Güç programında sarsıcı bir iddiada bulundu. Atik, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın Merkez Bankası'na gelmeden önce İYİ Parti'ye CV gönderdiğini iddia etti. Atik iddianın İYİ Parti tarafından da doğrulandığını belirti. Atik, "Gaye hanımın siyasete yeşil ışık yaktığı aşikar. Nasıl aşikar? Geçtiğimiz günlerde bir televizyon programına katılmıştım, orada da İYİ Partili sayın Turhan Çömez vardı. Gaye hanım Merkez Bankası'na gelmeden önce İYİ Parti'ye CV göndermiş." dedi.

Atik konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Seçimlerden önce hatta CHP'ye de gönderdiğini de söylediler ama onu teyit edemedik. Bilge Yılmaz'a ulaştı o programda Turhan Çömez. Biliyorsunuz Bilge Yılmaz da İYİ Parti'nin önemli bir ekonomi kurmayı. Olayı teyit etti. 'Hanımefendinin CV'si bana geldi. Fakat ben yeterli görmedim. Ve geri çevirdim talebini' diye açıklama yaptı. Yani Merkez Bankası'na gelmeden önce siyasete girmeye dönük bir takım hedefleri olduğu aşikar. Hatta Hürriyet gazetesinin röportajındaydı galiba o. Sayın Cumhurbaşkanı bize 5 tane hedef versin, ben beşini de gerçekleştireyim gibi bir ifade de vardı. Yani Gaye hanımın kesinlikle siyasette etkili olmak istediği ya da siyasete girmek istediği aşikar. Hem AK Parti ile temas etmiş hem İYİ Parti ile temas etmiş. Dolayısıyla Türkiye'ye dönük burada bir takım yeni bir siyasi figüre dönüşme hedefi varmış. Tabi bu kötü bir şey değil. Herkes siyasete girmek isteyebilir, ülkesine faydalı olmak için hizmet etmek isteyebilir ama Merkez Bankası Başkanının öncelikli hedefinin enflasyonla mücadele olması gerekir. Verdiği mesajların bu konuya dair olması gerekir. Güven sağlamaya dair olması gerekir."

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

Hafize Gaye Erkan, 9 Haziran 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Merkez Bankası Başkanı olarak atandı. Gaye Erkan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) atanan ilk kadın başkan oldu.