Son dönemde emlak sitelerinde satılık konutların sayısında artış göze çarpıyor.

Konut sektöründe fiyatlar düşerken, sektör temsilcileri bu durumu değerlendiriyor. İstanbul Ticaret Odası Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komite Başkanı Hakan Akdoğan, bu konudaki merak edilen soruları yanıtladı.

Akdoğan, dolar kuru ve seçim sürecinin etkisiyle konut fiyatlarında artış yaşandığını belirtirken, bugün ise dolar kurunun yüzde 20-30 artış gösterdiğini ifade etti. Örnek vererek açıklamalarına devam eden Akdoğan, aynı miktarda dolar ile daha büyük bir daire satın alınabileceğine dikkat çekti.

Gram altın uçuşa geçti 2 bin TL'ye gidiyor! Altın tüm zamanların rekorunu kırdı Gram altın uçuşa geçti 2 bin TL'ye gidiyor! Altın tüm zamanların rekorunu kırdı

Fiyat artışlarının yavaşladığını ve pazarda kalma sürelerinin uzadığını belirten Akdoğan, bu düşüşün nedeninin TL bazındaki gerileme olmadığını, doların performansı karşısında gerçekleştiğini vurguladı.

Akdoğan'a göre, konut fiyatlarında yüzde 5 ile yüzde 15 arasında değişen oranlarda düşüşler görülmekte. Ancak bunun nedeni, yüksek fiyattan pazara giren mülk sahiplerinin, fiyatlarını piyasa koşullarına uygun bir şekilde geri çekmesi olarak açıklanıyor.