Japonya'nın önde gelen bankalarından Nomura, Türkiye, Çekya, Sri Lanka ve Romanya'yı "önümüzdeki 12 ay içinde kur krizi yaşama riski olan ülkeler" arasında saydı. Şili, Macaristan ve Brezilya da Japon bankanın tablosunda, kur krizi riski için eşik değere yakın puanla dikkat çeken diğer ülkeler oldu. Bankanın 'Demokles' isimli tablosunda, 100 eşik değerinin üzerinde puan alan ülkeler, kur krizi riski taşıyan ülkeler olarak sıralandı.

Bloomberg haberinde, bankanın sekiz göstergeye göre puanlama yapılan tablosunun, 1996 yılından bu yana 61 gelişen ülke kur krizinin yüzde 64'ünü doğru tahmin ettiği aktarıldı.

Sene başında 18,73 seviyesinde olan dolar kuru, 14 Mayıs'taki seçim öncesinde 19,60 TL'yi, 28 Mayıs'taki ikinci tur öncesinde ise 19,98 TL'yi görmüştü. Dolar şu sıralar 27 liranın üzerinde hareket ediyor.

Ek MTV için kritik gün: Ödenen paralar geri alınabilecek mi? Ek MTV için kritik gün: Ödenen paralar geri alınabilecek mi?

Merkez Bankası'nın bugün açıklanan ağustos ayı piyasa katılımcıları anketine göre, yıl sonu dolar tahmini 29,82 TL oldu.