İYİ Parti Bursa İl Teşkilatı, 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılının başladığı günde, 81 ilde eş zamanlı olarak eğitimde sorunları dile getirmek amacıyla Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştiriyor. 

İtfaiyenin her eğitimi gerçek gibi tatbikat İtfaiyenin her eğitimi gerçek gibi tatbikat

Gerçekleştirilen basın açıklamasına İYİ Parti Bursa İl Başkanı Mehmet Hasanoğlu ve İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu katıldı. 

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Mehmet Hasanoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle;

2023-2024 eğitim yılı başladı. Eğitim politikalarını önceleyen İYİ Parti mensupları olarak, 81 ilimizde eş zamanlı olarak sahalardayız. Eğitim konusu en önemli sorunlarımızın başında gelmektedir. Türk milletinin doğrularının ötesinde hiçe sayılarak eğitimde de uygulanmasını gözlemliyoruz. Milli ge manevi değerlerin dışına hızla uzaklaştığının farkındayız. Cumhuriyetin temel niteliklerinden biri eğitim öğretim birliğidir. Cemaat ve benzeri şeyler, bir takım faaliyetlerde bulunmaları eğitimimizi olumsuz etkiliyor. Bu yapılar da oldukça tehlikelidir. Eğitimde eşitlik de öncelikli talebimizdir. Bunu haykırıyoruz. Çünkü temel sorunumuz budur. Andımızın yasaklanması da milli eğitimimize vurulan en büyük darbe olmuştur. Eğitimde temel felsefe, nitelikli eğitimin önünü açmak, liyakat sahibi gençler yetiştirmek olmalıdır. Devletimizin onay vermediği kurumların kapatılması gerekmektedir. Ailelerin kırtasiye malzemeleri devlet tarafından tedarik edilmelidir. Öğretmen açığı, atanamayan öğretmenlere ders başına sistemle giderilmeli. Öğrencilerin yüzde 46'sı okula aç gidiyor. İYİ Parti olarak çocuklarımıza beslenme projesi geliştirmiştik. Öğrencilerin beslenme sorunlarına mutlaka eğinilmelidir. Öğretmenlerin özel okullarda çalıştırmasının önüne geçilmesi, servis sorununa çözüm bulunmalıdır.

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle;

İşin başında şunu söylemek lazım. Burada pek çok eğitimci arkadaşımız var. Hiç birşey olmasa bile eğitimin bir tarafıyız. Ne var milli eğitimin şu geniş bahçesinde müsaade etseniz de çözüm önerilerimizi orada paylaşsak ne olacak? Bu kadar hassassanız memlekete 13 milyon Suriyeli girdi. Sürekli Türk milli eğitimi yap boz tahtası olarak kullanılır. Öğretmen arkadaşlarımızla sürekli görüşüyoruz. Proje okullarında 8 yılını dolduranlar gidecek diyorsunuz. Yeni yazı gelmiş iptal oldu. Herkes ona göre bir plan yaptı. Bakan diyor ki biz açık liseye geçişi durdurduk. Bugün TEOG var, yarın ne olacak belli değil. Anaokullarında yemekleri kendileri yapacaktı. Yine bir yazı geldi, yemeği dışarda alacaksınız. Zorunlu seçmeli ders seçimi var. Bırak öğrenci dersini kendi seçsin. Bazı branşlarda öğretmen açığı patlama yaşıyor. Böyle sıkıntılar içinde eğitim öğretim yılı başlıyor. Bir öğrenci okutmaya 20 bin lira lazım. Memlekette eğitim paran varsa oku, paran yoksa bizim verdiğimiz düşük standartta oku. Bu eğitim öğretim yılının başında bütün sıkıntılarla, bendensen her işi serbest olduğu yuzbinlerce eğitim çalışanına Allah kolaylık versin. Velilere Allah kolaylık versin. Bu milletin bütün meseleleri İYİ Parti'nin de meselesidir. Çözüm önerileriniz ile çözüm üreteceğiz.