Macaristan'daki iktidar partisi Fidesz'in dün İsveç'in NATO üyeliği için düzenlenen oturumu boykot etmesi hem Stockholm hem de Batılı müttefiklerini kara kara düşündürmeye başladı.

Türkiye -İran sınırında deprem! Türkiye -İran sınırında deprem!

Macar muhalefeti, Başbakan Viktor Orban'ı şantaj ile suçlarken, Fidesz NATO üyeliğinin onaylanması için İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'un Budapeşte'yi ziyaret etmesini şart koştu. Orban'ın verdiği söze rağmen, Macaristan İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeyen son ülke olmaya devam ediyor.

ORBAN, BATILILARA KARŞI DİRENİYOR!

Türkiye'nin geçtiğimiz ay İsveç'e verdiği onay sonrası dünyada tüm gözler Macaristan'a çevrildi. Orban, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşmede, parlamento onayını mümkün olan ilk fırsatta sonuçlandıracağına dair açıklama yaptı. Ancak dün muhalefetin talebi üzerine, Macaristan Parlamentosu'nda düzenlenen oturuma gelmedi.

Macaristan parlamentosu dün muhalefetin talebi üzerine İsveç'in NATO teklifini görüşmek üzere olağanüstü toplandı ancak iktidar partisi Fidesz oturumu boykot etti. Fidesz, İsveç'in NATO üyeliğinin onaylanması için İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'un Budapeşte'yi ziyaret etmesini istiyor. Stockholm yönetimi bu talebi daha önce 'müzakere edilecek bir şey kalmadı' diyerek reddetmişti.

Fidesz partisinden Máté Kocsis sosyal medyadan yaptığı açıklamada "İsveçliler için katılım bu kadar önemliyse Türkiye'ye gittikleri gibi buraya da gelirler" dedi.