Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Moderotör, İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Bozkurt, Bu çalıştayda bize düşen sizin görüşlerinizi toplayarak bunu bir raporu almak istiyoruz. İnegöl’deki İnegöl İl Olma Platformu uzun yıllardır çalışmalarına devam ediyor. Ben de zaman zaman çalışmalarına katılıyorum. Bu noktada Ticaret Sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ, yaklaşık 15 arkadaşımızla birlikte bu çalışmaları yaptık  diye konuştu.

İnegöl İl Olma Platformu ve İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ, “Burada biz bize bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Bu sebeple saygıdeğer başkanımı şahsım ve kurumum adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. İnegöl’ümüz uzun yıllardan beri il olma konusunda zaten Türkiye’de gündemde. Aşağı yukarı 25-30 yıldır şehrimizin il olma konusu gündemden çıkmıyor. Özellikle son dönemde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamasıyla birlikte tekrar gündeme geldi. 100 il, 1000 ilçe programı girmiş oldu. Bu bağlamda Devlet Bey’in açıklamasından sonra Türkiye’de il olmayı bekleyen birçok ilçe bu konuda faaliyete girdi. Biz zaten dinamik bir şehiriz. Bu konuyla alakalı bir değerlendirme yapıp 2-3 ay önce 95 STK’nın katılmış olduğu bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Türkiye’de sayı ve güç olarak bir araya gelen bir ilçe olduk. Diğer oda başkanlarımızla birlikte bu konuyu değerlendiriyoruz. Bu gündemle alakalı en çok STK’ya sahip bir şehiriz. Konuya sahip çıkıyoruz. 95 STK ile birlikte bir toplantı gerçekleştirdik. Bu süreci, konuyu tartıştık ve aramızda bir komisyon oluşturduk. 15 STK temsilcisi platformu temsilen bulunuyor. Biz de üyesi bir kurumuz. Platformun başkanlığı da nezaketen bize devredildi. 8-10 toplantı gerçekleştirdik. Ancak kamuoyuyla paylaşmadık. Bunu belirtmek istiyorum. Çünkü bir şeyleri incelememiz gerekiyordu. Sonuç itibariyle bu komisyonun değerlendirmesiyle bir çalıştay kararı alındı. Bugün gerçekleştiriyoruz. Öncelikle hedefimiz yıllardan beri raporunu, avantaj, dezavantaj, sorun ve çözümlerini tartışıyoruz. Hep birlikte her yıl bunları yayınlıyoruz. Bu süreç başlangıcında swot analizini çıkaralım dedik.

Ak parti belediye başkan aday adayı Yavuz Uğurdağ basınla buluştu Ak parti belediye başkan aday adayı Yavuz Uğurdağ basınla buluştu

Çıkardıktan sonra da elimizde bir taze, güncel veri olsun istedik. Bu anlaşmayla hep birlikte bir araya geldik. Analiz çıktıktan sonra raporlanacak. İhtiyaç halinde toplantılar bu süreci takip edebilir. Bu durum gerçek anlamda bir sivil insiyatifi. Şehrimizde aktif, faal olan, bütün kurumların birlikte yönettiği bir iş. Bu süreci de böyle tamamlamak düşüncesindeyiz. Açık ve doğaçlama gerçekleştiriyoruz. Biz kendi aramızda bu konuyu konuştuk. Yaptığımız değerlendirmelerde konunun siyasi olması nedeniyle çağrılmaması daha doğru bulundu. Çünkü önce biz sivil oluşum olarak İnegöl’le ilgili swot analizini çıkarmak istiyoruz.  Belki bir iki toplantı daha olacak. Ortaya çıkaracağımız raporların ardından devreye elbette ki siyasi partilerimiz de girecek. 140 isim içinde siyasi partilerimiz yok diye alınganlıklar oldu. Alınmayın. Sizler daha sonra İnegöl’ün il olması konusunda en önemli ayak siz olacaksınız. Sizleri ziyaret ederek, sizlere dosyalarınızı sunacağız. Süreci başlatılıyoruz. Belki yerel seçimlerden sonra konu önümüze gelebilir. Ama biz yarın gelecekmiş gibi çalışıyoruz. İnegöl’ün il olmasıyla ilgili konuda bir çelişki yok. Zaten il hükmünde bir şehir konumuna gelmiş durumdayız. Tarım, ekonomik, sosyal hayati olarak, ithalat ve ihracatla birlikte iyi olmuş bir şehiriz. Sadece resmiyete dökülmesi kaldı. Siyasi desteklerle birlikte bunu başaracağımız kanaatindeyim diye konuştu.

Konuşmaların ardından çalıştaya katılanların İnegöl'ün il olma konusunda fikirleri alındı. İnegöl'ün artı ve eksilerinin masaya yatırıldığı çalıştayda 2 bölüm halinde yapıldı. Burada çıkacak sonuçlar rapor haline getirilecek.