İnegöl'de özellikle hafta sonları sokaklarda yapılan düğün, sünnet ve kına gecesi gibi programlarda aşırı yüksek sesle çalınan müzikler bir çok kişi rahatsız ediyor. Emniyet ekiplerine sık sık bu konuda şikayetler geliyor. Ekipler zaman zaman ilçede bulunan düğünlerde devriye atarak aşırı müzik sesine karşı düğün sahipleri uyarıyor. Özellikle saat : 24:00'de sonlandırılması gereken müzik daha geç saatlere kadar sürüyor. Emniyet müdürü Erdoğan Baydemir talimatıyla artık düğünlerde 24:00'den sonra müzik çalmaya devam etmesi durumunda müzik çalan kişilere kabahatler kanuna göre cezai işlem uygulanacak talimatı verdi. Ekipler sokaklarda yapılan düğünlerinin 24:00'de sonlandırırken buna uymalara hakkında işlem yapmaya başladı.

Fırının bacası tutuştu gören oraya koştu Fırının bacası tutuştu gören oraya koştu

HAVA FİŞEK VE TAVUK ALMA 

İnegöl'de özellikle düğünlerde hava fişek atma olaylarında her geçen gün artış var. İnegöl Belediyesinin aldığı karar ile hava fişek atılması yasaklanmıştı. Belediye 2021 yılında aldığı kararla duyurmuştu. Karar ise şu şekilde İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğünce yapılan açıklamada, ‘’28.05.2019 tarih ve 88 sayılı Bursa Valiliği İl Mahalli Çevre Kurulu kararında belirtilen kişi ve yerler dışında eğlence amacıyla patlayıcı, maytap, havai fişek gibi yanıcı patlayıcı maddeler kullanmak ateşlemek gibi benzeri faaliyetler yasaklanmıştır. Alınan karar neticesinde günümüze kadar gelen süreçte yasak devam etmekte olup, bu tür piroteknik maddelerin kullanımı konusunda düğün ve organizasyon şirketlerine tebligatlarımızı belirli aralıklarda yapmaktayız. Bu kapsamda düğünler, özel günler, kutlamalar diğer etkinliklerde, şenlik ve işaretleme fişekleri (havai fişek, torpil, konfeti, sis bombası, vb) olarak adlandırılan piroteknik maddelerin kullanımı mevzuatta açıkça belirlenmiş olan kurallara göre yapılması gerekmektedir.’’

Ancak alınan bu karara rağmen düğünlerde özellikle gece yarısı havai fişek atıldığı görülüyor. Bir çok kesimden tepki alınırken bu tür olaylarda ekiplerin denetim yapıp yapmadığı ise merak ediliyor. 

İnegöl'de geleneksel hale gelen tavuk alma olayları da devam ediyor. Özellikle gecenin bir yarısı yatanlar büyük bir gürültüyle uyanıyor. Kısa sürsede bir çok kişi bu konuda da rahatsız.