İnegöl'de armud hasadı başladı. 14 bin 700 dönüm alanda armut yetişirildiği ilçede yağmurların ve aşırı sıcaklar nedeniyle rekolte düşüklüğüne rağmen güzel ürün aldılar. İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik hasadın yapıldığı Küçükyenice mahallesinde hasad yapan çiftçilerler bir araya geldi. 

İnegöl’de eski koca dehşet saçtı İnegöl’de eski koca dehşet saçtı

90 BİN TON ARMUT 

Burada bir açıklama yapan çelik şunları söyledi.  Armut hasadının olduğu Küçükyenice Mahallesinde Halil İbrahim Özenç’in bahçedeyiz. İnegöl'de 14 bin 700 dekar alanda armut yetiştiriciliği yapılıyor.  Hasadı yapılan diğer cinslerinden sonra en son hasadı yapılan armut ise Deveci Armudu. Şuan onun hasadı  başladı. İnegöl'ümüze baktığınız zaman yaklaşık 90 bin ton armut üretimi yapılmakta. Ancak bu sene ülkemizin her yerinde olduğu gibi, bizde de özellikle 2 ay süren yağmurlar ve  daha sonra aşırı sıcaklıklardan dolayı rekolte düşüklükler bizim ilçemizide etkiledi. Bu bahçe  diğer bahçelere göre daha iyi görünüyor ama birçok bahçelerde rekolte düştü. Fiyatları da söyleyeyim; geçen sene 7 TL civarında olan deveci armudu fiyatı, bu sene 14 ila 17 TL arasında kalitesine, cinsine göre değişmekte. Erkenci armutlar aslında baktığınız zaman deveci armudu hepsinden daha lezzetli olmasına rağmen erkenci armutları fiyatları daha iyiydi. Deveci armudun fiyatı da 14-17 arasında değişmekte. Eğer rekolte düşüklüğü olmasaydı bu sene çiftçimiz daha çok para kazanacaktı ve daha çok mutlu olacaktı.


İhracat  hakkında bilgiler veren  Çelik, Bizim armudumuz ihracata da gidiyor ama aynı zamanda şu anda soğuk hava depolarına gitmekte bu armutlar. Bir yandan tüketim amaçlı Türkiye'nin çeşitli büyük şehirlerine de gidiyor fakat daha çok soğuk hava depolarına gidiyor. Daha sonraki süreçte de ihracatı devam ediyor. Şu anda buradan ihracata da gider ama asıl daha sonraki süreçte ihracat oluyor. Tüm dünyanın çeşitli ülkelerine armut ihracatı gerçekleştirmekteyiz diye konuştu.