İnegöl'deki terkinler çetesinde ilk tutuklananlar belli oldu İnegöl'deki terkinler çetesinde ilk tutuklananlar belli oldu

İnegöl'de geçtiğimiz Perşembe günü 110 dönümlük alan üzerine kurulu onlarca fabrika alevlere teslim oldu. Fabrikaların bitiş nizam şeklinde inşa edilmiş olması yangını daha da büyüttü. Yangın sonucu çok sayıda fabrika yanarak kullanılmaz hale gelerken yüzlerce kişi de işsiz kaldı.  İnegöl tarihinin en büyük yangılarından biri olarak kayıtlara geçen bu yangın 9 saatlik bir çalışma sonucu ancak söndürüldü. Yangının çıkış sebebi henüz netlik kazanmazken bölgede hasar tespit çalışmalarına göre 1 Milyar TL'yi geçkin maddi kayıp söz konusu. 

YANGINI DUYAN BÖLGEYE GELDİ!

İnegöl'deki meydana gelen bu büyük yangın ilçenin tüm noktalarında görüldü. Yangını görenler ise araçlarıyla yangın yerine akın ettiler. 

İtfaiye araçları rahat geçişi için oluşturulan yollar ne yazık ki özel araçlar doldu. Görevlilerin tüm uyarılarına rağmen herkes kendi bildiğini okuyarak yangın yerine geçmeye çalıştı. Zaman zaman görevliler ile vatandaşlar arasında tartışmalar yaşandı. Görevliler vatandaşlara bir türlü konunun hassasiyetini anlatmadı. Durum böyle olunca ortaya hiç de hoş olmayan görüntüler çıktı.

İNEGÖL OLASI BÜYÜK AFFETTE HAZIR MI?

İnegöl 1. Organize sanayi bölgesinde  yaşanan büyük yangın sonrası İnegöl'ün eksiklikleri de ortaya çıktı. Bir çok organize sanayi bölgesine sahip olan İnegöl'de bu tür yangınlara karşı eksikliklerinin olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu. İnegöl'de kordinasyon eksiliği göze çarparken, itfaiye ekibinin daha da güçlendirilmesi gerekiyor. Özellikle sanayi bölgelerindeki İtfaiye ekiplerinde su ile müdahalenin yanı sıra köpükle müdahale eden araç sayılarında çoğatılması gerekiyor. Bu tür acil olaylarda hızlı bir şekilde kriz masası oluşturuması ve yönetilmesi gerektiğini orta koydu. Yangın sonucu bunu gördük. Bunun içinde olanlardan ders çıkarmamız gerekiyor. Son yaşanan yangında ortaya çıkan görüntülerde İnegöl'ün olası büyük bir affete hazır olmadığını gösterdi.