Cumhurbaşkanı ve Ak parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla 15 Temmuz'da yürürlüğe giren yeni infaz düzenlemesi sonrası, cezaevinde bulunan birçok tutuklu mahkemelere dilekçe vererek mahkumiyet kararlarının onanarak kesin hükme bağlanmasını talep etti. 

Bakan Yerlikaya duyurdu... 'Şahinler Çetesi' çökertildi Bakan Yerlikaya duyurdu... 'Şahinler Çetesi' çökertildi

TECAVÜZ VE ÇOCUK İSTİSMARINI KAPSIYOR!

Motorlu taşıtlara ek vergi getiren kanun teklifinin içine eklenen yeni infaz düzenlemesi, 31 Temmuz'a kadar cezaevinde bulunan bazı hükümlülere açık cezaevine üç yıl erken geçme ve buradan tahliye imkânı sunuyor. Bu düzenleme, cinayet, uyuşturucu, tecavüz, çocukların cinsel istismarı, hırsızlık hükümlüleri dahil birçok mahkumu kapsıyor. Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamına giren suçlar düzenleme dışında tutuluyor.

TEMYİZ VE İSTİNAF BAŞVURULARI GERİ ÇEKİLİYOR

Tutuklular, yeni düzenlemeye göre haklarında verilen cezaların onanmasını talep ederek temyiz ve istinaf başvurularını geri çekiyor. Bu durum, yargı sisteminin iş yükünü artırırken, tutukluların mahkumiyetlerine razı olduklarını vurguluyorlar. Mahkemelerin bu dilekçeleri işleme alması sonucunda hızla infaz işlemlerine başlanıyor.