Ünlü ekonomist Hatice Kolçak, yeni yılda kripto piyasasında yaşancak önemli gelişmeyi açıkladı.

Milyonlarca vatandaş elindeki maddi birikimi değerlendirmek amacıyla farklı yatırım kollarına yönleniyor. Bu durumda 2023 yılında büyük getiri sağlayan Bitcoin’de bunların arasında yer edindi.

Bitcoin yeni yılda 44 bin dolar sınırını aşarak dikkat çekti. ABD’de FED’in düşük faiz beklentisi ve talebin artması sebebiyle Bitcoin’deki yükselişi etkiledi. Tabii ki Spot ETF’in kararının olumlu yönde seyretmesi de etkileyen önemli bir unsur oldu.

borsa-121.jpg

BİTCOİN'DE NE OLACAK?

12 Ekim 2023'te 26 bin dolar seviyesinin üzerinde olan Bitcoin, şu anda 45 bin dolar seviyesi ile rekor kırıyor. Bu noktada pek çok vatandaş tarafından Bitcoin’in geleceği, merak ediliyor. Yeni yılda Bitcoin olumlu başladı. Peki son durum ne olacak? Ünlü ekonomist Hatice Kolçak, Bitcoin’in geleceği hakkında YouTube canlı yayınında açıkladı.

KOLÇAK: BU ETF HER TÜRLÜ ONAYLANACAK

Kripto borsalardaki yükselişlere değinen Hatice Kolçak, “Spot ETF’in onaylana bileceğini ilişkin iddialar atıldı. Ardından, kriptolarda yükselişler yaşandı. Dün Bitcoin, 45 bin 500 seviyelerinin üstüne çıktı.” dedi.

Kolçak yatırımcılara uyarılarda bulunarak ara ara düşüşlerin yaşanacağının altını çizerken, Spot ETF’in Bitcoin üzerindeki etkisine değindi. Kolçak, “ Spot ETF’leri onaylanırsa burada yatırımcı sayısı artar. Onay gelmezse bir düzeltme olur. Fakat düzeltme sonrası yine yoluna devam eder. Çünkü en nihayetinde biz o noktayı göreceğiz. Kısacası bu ETF bu yıl içerisinde her türlü kabul edilecek. ifadelerini kullandı.

SPOT BİTCOİN NEDİR

“Spot Bitcoin ETF" Bitcoin'in spot (anlık teslimat) piyasasındaki fiyat değişikliklerinden faydalanmaya olanak sağlayan bir borsa yatırım fonu olarak tanımlanıyor.

EFT ve havale yolu ile para gönderenler dikkat ‘Her an borçlu çıkabilirsiniz’ EFT ve havale yolu ile para gönderenler dikkat ‘Her an borçlu çıkabilirsiniz’

10 OCAK KRİTİK GÜN

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nun (SEC) ETF başvuruları için 10 Ocak tarihinden önce bir karar alabileceği öne sürülüyor. Onay alması durumunda 2024 yılında Bitcoin üzerinde büyük yükselişler tahmin ediliyor.