Konut sektörü, yeni yıl öncesi yeni bir düzenlemeye tabi tutuldu. Kiracı ve ev sahipleri arasındaki sorunlar bitmek bilmezken, bu sorunları çözmek için yeni bir uygulama geliştirilmeye başlandı.
![](https://www.milligazete.com.tr/sites/71/uploads/2023/12/29/large/5.jpg?)
ATV'nin haberine göre e-kontrat sistemiyle bölge bölge kira haritası çıkarılacak.
![](https://www.milligazete.com.tr/sites/71/uploads/2023/12/29/large/18197082-728xauto.webp?)
Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki anlaşmazlıkların çoğu fiyat konusunda ortaya çıkıyor. Yüzde 25’lik zam limiti sonrası ev sahipleri, kiracıları evden çıkarmak için çeşitli yöntemler deniyor.
![](https://www.milligazete.com.tr/sites/71/uploads/2023/12/29/large/4.webp?)
Bakanlık, bu duruma bir son vermek için e-kontrat uygulamasını hayata geçirdi.
Bu sistemle birlikte eski tip kira sözleşmeleri tarihe karışacak, taraflar sözleşmeleri e-Devlet üzerinden de imzalayabilecek. E-kontrat uygulamasıyla neler farklı olacak?
![](https://www.milligazete.com.tr/sites/71/uploads/2023/12/29/large/3.jpg?)
Gayrimenkul danışmanı Emrah Gerek, sistemin şu özelliklerini anlattı:
Kontratların fiyat kontrolleri daha rahat yapılabilecek. Mülk sahipleri daha doğru fiyatlarla vergilerini ödeyebilecekler. Vergi kısımları denetlenebilecek. Önceki sözleşmeler de bu sisteme dahil edilecek. Kontratlar resmi olarak dijital ortama aktarılacak.