Memur-Sen emekliler için beklediği seyyanen zammı açıkladı! Memur-Sen emekliler için beklediği seyyanen zammı açıkladı!

Türkiye'de genel seçimlere kısa bir süre kalırken çalışmalar hız kazandı. Yapılan çalışmayla en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltilmesi emekliyi  tatmin etmezken emekli maaşı enflasyon karşısında çok kısa sürede eriyerek değer kaybetti.

Sayıları milyonları bulan emekliler, 3 Ocak 2024’te enflasyon oranının açıklanmasıyla beraber netleşecek zam oranlarını beklemeye geçti. 

Önümüzdeki yıl Türkiye,  31 Mart’ta sandık başına giderek yerel yönetimleri seçecek. Bununla birlikte seçim öncesi çalışmalarına hız veren hükümet kanadından emeklilere beklenen haber geldi.

EMEKLİLERE ÖZEL İNDİRİM

CNN Türk'ün haberine göre emeklilerin mağduriyetini gidermek adına 65 yaş üstü emeklilere “indirimli özel kart” verilecek. Bu uygulamanın yerel seçimlerden hemen sonra uygulanmaya başlaması planlanırken, emeklilerin hayat kalitesini daha da artırmak hedefleniyor.

KİMLER FAYDALANABİLİYOR?

Hükümetin yerel seçim beyannamesinde de yer alması beklenen projenin, 65 yaşını dolduran emekli vatandaşlara yönelik olması öngörülüyor.

BİRÇOK ALANDA İNDİRİM SAĞLANACAK

Gerçekleştirilmesi planlanan bu proje kapsamında verilecek kartın şehirler arası yolculuklarda otobüs, tren ve uçak ücretlerinde indirim uygulanması, sinema, tiyatro ve müze gibi kültürel faaliyetlerin yanı sıra ucuz tatil yapabilmeleri gibi imkânların verilmesi düşünülüyor.

Öte yandan kartta elektrik, su ve telefon faturasında da kolaylık yapılacağı belirtiliyor.

Projenin hayata geçirildiği takdirde özel kart için birçok bakanlık ile birlikte çalışılacak.