Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu tarafından İstanbul’da düzenlenen Ortak Paylaşım Forumu’na katılarak, bir konuşma gerçekleştirdi.

Yerel ve uluslararası pek çok platformda işverenlerin hakkını, hukukunu ve menfaatlerini koruyan TİSK’in, Türkiye’de çalışma barışının temininde de kilit roller üstlendiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu hizmeti dâhil, ekonomi ve sanayinin çeşitli sektörlerinde faaliyet gösteren 21 üye işveren sendikasıyla konfederasyonun, ekonominin lokomotif yapıları arasında yer aldığını ifade etti.

TİSK’e üye işverenlere kayıtlı işyerlerinde yaklaşık 2 milyon insanın çalışarak, evine ekmek götürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Konfederasyonumuzun temsil ettiği çalışanlar ve işletmeler, ülkemizin millî gelirine 200 milyar dolar, ihracatına 100 milyar dolar katkı sunuyor. Sizlerin şahsında TİSK üyelerinin her birini; yatırım yaparak, istihdam sağlayarak, üreterek, ihraç ederek Türkiye’nin kalkınma mücadelesine destek olan işverenlerimizin tamamını can-ı gönülden tebrik ediyorum” dedi.

Resmi Gazete'de yayımlandı Kritik kurumlarda atamalar yapıldı Resmi Gazete'de yayımlandı Kritik kurumlarda atamalar yapıldı

“TÜRKİYE; YATIRIM, İSTİHDAM, ÜRETİM, İHRACAT VE CARİ FAZLA YOLUYLA BÜYÜME HEDEFİNE EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR”

Yaklaşık 256 milyar dolara ulaşarak rekor kırılan 2023 yılı ihracatına katkı veren TİSK mensuplarına teşekkür de eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölgemizde yaşanan sıcak çatışmalara, krizlere ve küresel ekonomideki artan belirsizliğe rağmen, ihracatta kırdığımız bu tarihî rekoru çok kıymetli görüyoruz. Sizlerin de desteğiyle Türkiye; yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla kaliteli büyüme hedefine emin adımlarla ilerliyor. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonumuz asgari ücret müzakerelerinde de son derece yapıcı bir tavır sergiledi. Görüşmeler, çalışanlarımızın ve işverenlerimizin ihtiyaçları çerçevesinde, ülkemizin şartları dikkate alınarak, rasyonel bir çerçevede yürütüldü. Yüzde 49 artışla 17 bin 2 lira olarak belirlenen 2024 yılı asgari ücretinin çalışanlarımızla birlikte tüm işverenlerimize de hayırlı olmasını diliyorum. Yeni asgari ücretle, çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzü bir kez daha yerine getirmiş olduk.”

“İŞÇİ, İŞVEREN VE KAMU OLARAK OMUZ OMUZA VERECEK, ÜLKEMİZİ GÜÇLENDİRME MÜCADELEMİZİ ZAFERE ULAŞTIRACAĞIZ”

2022 yılında, hem işverenlerini yükünü hafifletmek hem de işçilerin gelirini artırmak amacıyla asgari ücretten gelir ve damga vergilerini kaldırdıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devlet olarak sigortalı başına verilen prim desteğini 500 liradan 700 liraya çıkartarak, biz de elimizi taşın altına koyduğumuzu gösterdik. Elbette aslolan pastayı büyütmektir. Bizim amacımız da zaten budur.  Türkiye ekonomisi büyüdükçe, ortaya çıkacak katma değerden işçisi, işvereni, emeklisi, memuru, çiftçisi, esnafıyla 85 milyonun tamamı istifade edecektir” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin, hem küresel riskleri başarıyla yönetecek, hem de hedefleri doğrultusunda ilerleyecek kapasiteye sahip olduğunu hepimiz biliyoruz” değerlendirmesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah işçi, işveren ve kamu olarak hep beraber omuz omuza verecek, ülkemizi güçlendirme mücadelemizi mutlaka zafere ulaştıracağız” dedi.