Emekliye yapılacak zam oranı dört gözle beklenirken emekli maaşı zam durumu ne olacak henüz yanıtı bulmadı ancak uzman isimler bir bir emekli maaşı hesaplaması ve tahminlerini paylaşıyor. 

Kan ağlayan emekliler dört gözle bekliyor! SGK uzmanından zam tahmini Kan ağlayan emekliler dört gözle bekliyor! SGK uzmanından zam tahmini

SGK Uzmanı Özgür Erdursun emeklilere yapılacak zam oranlarını takipçileriyle paylaştı. Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisinin yüzde 68.01 olduğunu anımsatan SGK Uzmanı Özgür Erdursun, bu oranın gerçekleşmesi halinde emekli maaşı zam oranı ne olabilir hususunda rakamları paylaştı. 

SGK Uzmanı Özgür Erdursun’un emekli maaşı zam oranı hakkında yaptığı paylaşım şöyle:

“EMEKLİLERE YAPILACAK ZAM ORANLARI!

Merkez Bankasının enflasyon beklentisi %68.01 oldu! Bu oran gerçekleşirse,

2023 1.dönemde %19.77 oranında altı aylık enflasyon gerçekleşmişti, yıllık %68.01 için 2023 2. dönemde enflasyonun %40.28 oranında gerçekleşmesi anlamına geliyor.

SSK ve Bağ-Kur emekliler 2023'ün 2. döneminde çıkan enflasyonu, emekli aylıklarına enflasyon farkı olarak alırlar, memurlar ve memur emeklileri ise, enflasyon farkına ilave toplu sözleşme ile hak ettikleri zammı (15-6= %9)da ilave olarak alırlar.

Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklilerine %40.28 enflasyon farkı(zam) verilir.

Memur ve memur emeklilerine ise enflasyon farkı+zam toplam % 49.28 oranında artış yapılır.

NOT: Ayrıca bu oranlar gerçekleşir ise 2023 değil de 2024'de emeklilik müracaatında bulunanlar yaklaşık %7 daha fazla emekli aylığı alırlar.”