Memur emeklisi ile Bağ Kur ve SSK emeklisi aylıklarının arasında fark açılması milyonlarca dar gelirli emeklinin tepkisine neden olmuştu. Birçok ekonomist ve siyasetçinin tepki dolu açıklamalarının ardından gözler Kabine Toplantısı'na çevrildi.

AKP kanadından yapılan açıklamalarda emekliye yapılacak ek zam üzerinde çalışıldığı ve son halinin Kabine Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulduktan sonra açıklanacağı belirtilmişti.

Emekliye yapılacak ek zam üzerinde yapılan çalışmaların ayrıntıları belli olmaya başladı.

MASADA HANGİ ZAM ORANI VAR?

Sabah'ın aktardığı habere göre emekliye yapılacak ek zam seyyanen zamdan farklı olarak emekli maaşlarının eşitlenmesine yönelik yapacak. Masada ise 2 seçenek bulunuyor.

Faiz kararının ardından döviz kuru ve altın ne durumda? Faiz kararının ardından döviz kuru ve altın ne durumda?

Bunlardan ilki Ocak ayı itibarıyla SSK-Bağ-Kur emeklisine yaklaşık yüzde 12 ek artış verilmesi ve toplam zammın memur emeklisinde olduğu gibi yüzde 49.25'e tamamlanması...

parahesap.webp

İkinci seçenek ise emeklinin pek de hoşuna gidecek bir çalışma değil. İkinci seçeneğin bütçe imkânlarını çok zorlayacak bir tablo ortaya çıkması halinde ek artışın yıl içine yayılarak yapılması. Yani yapılacak ek zammın bir bölümü bu ay, kalanının ise Temmuz artışları ile birlikte yapılması seçeneği değerlendiriyor.

Her iki seçenekte de en düşük emekli maaşının diğer emekli maaşları ile eşitlenmesi göz önünde bulundurulacak. Yapılan çalışma ile Bağ Kur ve SSK emeklileri ile memur emeklilerine yapılacak zam oranı yüzde olarak eşitlenecek. SSK ve Bağ Kur emeklilerine yapılan yüzde 37.56'lık enflasyon farkı, memur emeklilere yapılan enflasyon artı toplu sözleşme hakkından oluşan yüzde 49.25'lık zamma eşitlenecek. Bu farkın eşitlenmesi için SKK ve Bağ Kur emeklilerine yüzde 12 onanında ek zam yapılması gerekiyor.