Türkiye yüksek seyreden enflasyon en çok emekli vatandaşları ezerken umutlar ocak ayında yapılacak zamma çevrildi. Emekli vatandaşlar dört gözle ve büyük bir umutla ocak ayı emekli zammının ne kadar olacağını beklerken bir çok ekonomist bu konuda beklentilerini paylaştı. Tele 1 ekranlarında emeklilerin alacağı maaş zammını masaya yatıran ekonomi yazar Bora Erdin ise emeklilerin alması gereken en düşük zam oranını açıkladı.

EMEKLİYE OCAK AYINDA EN AZ YÜZDE 120 ZAM YAPILMASI GEREK

Şuanda iktidar kanadından ve bir çok kaynaktan gelen açıklamalara göre emekliye yüzde 50 zam beklentisi oluşturulduğunu dile getiren Bora Erdin, enflasyon başta olmak üzere bir çok ekonomik veririn ele alınmasıyla emekliye verilecek en düşük zam oranının yüzde 120 olması gerektiğini ifade etti.

Marlboro tütüne zam geldi! Marlboro tütüne zam geldi!

Bora Erdin emekli maaşına zam hesabıyla ilgili şunları söyledi:

Emekli zammının yapılacağı ocak ayında kayıpları üstüne koyduğumuzda, mevcut enflasyonu eklediğimizde, emeklinin geldiği son durumu da üst üste koyduğumuzda TÜİK verileriyle bile emeklinin haziran ayındaki alım gücüne döndürülmesi için emekliye en az yüzde 120 zam yapılması gerekiyor