27 Aralık'ta 17.002 TL olan asgari ücretin ardından Emekli vatandaşlar, zam oranının açıklanmasını büyük bir merakla bekliyor. Bu kapsamda ünlü ekonomist Selçuk Geçer, YouTube canlı yayınında emekli maaşlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ANLAMSIZ 2 LİRA

Geçer, asgari ücretin 17 bin TL'nin üzerine eklenen 2 liranın anlamsız olduğunu ve Şubat ayında alınacak maaşların büyük bir olasılıkla yoksulluk sınırının altında kalacağını belirtti.

Asgari ücretin 580 dolara denk düştüğünü söyleyen Selçuk Geçer, ancak doların alım gücünün düştüğünü ve gerçek değerini yitirdiğini ifade etti. Asgari ücretin artmasıyla birlikte fiyatların da yükselmesi durumunda, bu artışın anlamını yitireceğini söyledi.

EFT ve havale yolu ile para gönderenler dikkat ‘Her an borçlu çıkabilirsiniz’ EFT ve havale yolu ile para gönderenler dikkat ‘Her an borçlu çıkabilirsiniz’

EMEKLİ MAAŞI TAHMİNİ

Geçer'in tahmini, emeklilerin yılbaşında beklediği zam oranlarından oldukça düşük. Emekli vatandaşlar, enflasyon karşısında eriyen maaşlarına nefes aldıracak bir zam bekliyordu. Ancak, Geçer'in tahminine göre, yapılacak zam oranı enflasyon oranının altında kalacak.

Buna göre emekli maaşlarının 10 bin TL olacağını öne süren Geçer, bu miktarın 11 ila 12 bin TL'ye çıkartılmayacağını düşündüğünü belirtti.

Türkiye'de maaş belirleme konusundaki yanlış yaklaşımı eleştirerek, gelişmiş ülkelerde ortalama maaşın 2 bin ila 3 bin euro civarında olduğunu ve ücret belirlemede açlık sınırı yerine yoksulluk sınırının dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

Eğer Geçer'in tahmini doğru çıkarsa, emekliler için zor bir yıl daha kapıda. Emekli maaşları, enflasyon karşısında daha da eriyecek ve emeklilerin yaşam standartları daha da düşecek.