Kıdem tazminatında oranlar yenilendi Kıdem tazminatında oranlar yenilendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı emekli zammı, milyonlarca emekliyi mutsuz etti.

Sürekli artan enflasyon rakamları ve hayat pahalılığı nedeni ile asgari ücret 17 bin liraya yükseltilirken emekli maaşına yapılan 5 puanlık artış ile yüzde 42.65'lik zam oranı vatandaşları açlığa mahkum etti.

Yüksek enflasyon ve Türk Lirasındaki değer kaybı nedeni ile emeklilerin maaşlarında yaşanan erime, birçok emekli tarafından memnuniyetsizlikle karşılandı. Özellikle yılbaşı öncesinde maaşı 7 bin 500 liraya tamamlanan emekliler, yüzde 42.65'lik artış oranından dolayı hayal kırıklığı yaşadı.

EMEKLİ MAAŞINDA ARTIŞ YÜZDE 33.3'TE KALDI

Ekonomim'den Hüseyin Gökçe'nin haberine göre;  Aylığı en düşük emekli maaşının üzerinde olanlar, yüzde 42.65 zam aldı; ancak bu grupta yer alan ve maaşı 7 bin 500 liraya tamamlanan emeklilerin bir kısmı, yeni zamlar açıklandığında hayal kırıklığına uğradı. En düşük emekli maaşı 10 bin liraya çıkarılırken, artış oranı yüzde 33.3 olarak kaldı.

BAZI EMEKLİLER HİÇ MAAŞ ZAMMI ALMAYA BİLİR

Bu durum, geçmiş yıllarda memur maaşlarına uygulanan zamların tam tersi bir yöntemin hayata geçirilmesi anlamına geliyor. Daha çok desteklenmesi gereken en düşük gelir grubundaki emeklilere yapılan zam oranı, nispeten daha yüksek gelir elde edenlerin altında kaldı. Eğer TBMM'de düzeltme yapılmazsa, 6 milyon civarında emekli temmuzda sıfır zam veya çok düşük zam alabilir.

ÇÖZÜM KÖK ÜCRET KAVRAMININ KALDIRILMASI

Bu problemi çözmek için önerilen çözüm ise kök ücret kavramının gündemden çıkarılarak, en düşük emekli maaşı alanların tamamının aylığının 10 bin lira olarak belirlenmesi.