Emeklilikte Adalet Derneği, bu adaletsizliğe karşı mücadele ediyor ve mağdurların sesi olmaya çalışıyor.

Dernek Tarafından Hazırlanan Emeklilik Tablosu

Emeklilikte Adalet Derneği, mağdurların hangi şartlarda ve yaşta emekli olacağını gösteren bir tablo hazırladı. Bu tabloya göre, 9 Eylül 1999 ve sonrasında 2008’e kadar sigorta girişi olan yaklaşık 4,5 milyon kişi, kademeli emeklilik nedeniyle emekli olabilmek için 43 ila 60 yaş arasında değişen bir süre beklemek zorunda kalıyor.

Örneğin, 2002 yılında işe başlayan bir kadın, 6475 gün prim gün sayısıyla 43 yaşında emekli olabilecekken, aynı yıl işe başlayan bir erkek ise 7000 gün prim gün sayısıyla 45 yaşında emekli olabilecek. Bu durum, çalışanların büyük bir kısmının hayatlarını çalışarak geçirmelerine ve emeklilik sonrası için çok az zamanlarının kalmasına neden oluyor.

Çalışma Bakanı Vedat Işık’tan Beklenen Açıklama

Emeklilikte Adalet Derneği, mağdurların yaşadığı adaletsizliği gündeme getirmek amacıyla Çalışma Bakanı Vedat Işık ile görüştü. Bakan Işık, derneğe bu konuda bir söz verdi ancak henüz somut bir adım atmış değil. Dernek başkanı Ahmet Kuyumcu, meclisin açılmasıyla birlikte Bakan Işık’tan bir açıklama beklediklerini ifade etti. Kuyumcu, “Sayın bakanımız bize bir söz verdi ama biz bu sözün yerine getirilmesini bekliyoruz. Şu anda bir umut ışığı arıyoruz. Biz kademeli emeklilik uygulamasının kaldırılmasını ve mağdurların haklarının iade edilmesini istiyoruz” dedi.

Umudunu Koruyan Dernek ve Mağdurlar

Devlet o parayı emeklilere iade edecek! 2 gün süre verildi... Devlet o parayı emeklilere iade edecek! 2 gün süre verildi...

Emeklilikte Adalet Derneği, kademeli emeklilik uygulamasının kaldırılması ve mağdurların haklarının iadesi için hükümetten adım atılmasını bekliyor. Dernek üyeleri, sosyal medyada da #EYT hashtag’i ile seslerini duyurmaya çalışıyor. Mağdurların haklarını savunmak için çeşitli eylem ve etkinlikler düzenleyen dernek, adaletsizliğe karşı mücadelesini sürdürüyor.