Yıllarca çalışıp hayatlarını alınlarının teri ile  hak ettikleri maaş ile güzel bir hayat sürmesi gereken emekliler, aldıkları maaş ile evinin kirasını bile ödeyemez hale getirildi.

Emekli maaşlarının düzeltilmesine yönelik adım atılması beklenirken ayrıntılar ise yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Emekliler ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın dosyasında kademeli zam formülü de bulunuyor. Söz konusu formülün Maliye Bakanlığı ile birlikte değerlendirilmesi beklenirken,  emeklilerin kök maaşlarına göre yüzde 45, yüzde 40, yüzde 35 ve yüzde 30 oranlarında zam yapılması bekleniyor.

Emekli maaşları hesaplanırken önce kök maaşa bir zam oranı uygulanıyor, ardından yüzde 4'lük bir ek ödeme ekleniyor. Öte yandan geçtiğimiz ay memurlara 8.077 seyyanen yapılan artış gibi , 7.500 TL'nin altında maaş alanlar emekliler için de bir düzenleme yapılabileceği belirtiliyor.

Doğal gazda ekim tarifesi belirlendi Doğal gazda ekim tarifesi belirlendi

Merkez Bankası'nın yılsonu tahminine göre enflasyon yüzde 62 olursa, Temmuz-Aralık döneminde enflasyon yüzde 35.25 olacak. Bu tahmin doğrultusunda emekliler yüzde 35.25'lik enflasyon farkını alacaklar.

Emekli maaşlarındaki dengesizlik giderilecek, 7.500 TL olan en düşük emekli aylığı yükseltilecek. Ayrıca, bayram ikramiyeleri de artırılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban aylıklarından itibaren kademeli artışla daha az aylık alan emekliye verilecek zam oranı daha yüksek olacak.

Bir diğer formül ise taban maaşın yeniden belirlenmesi. 

Bu iyileştirmeler yasal düzenlemelerle hayata geçirilecek. Meclis, Ekim ayında açılacağı için, emeklilerin gelirlerini artırmayı amaçlayan düzenlemeler en erken Ekim ayında Meclis'e sunulacak.

Kök maaşı 6.000 ile 6.750 TL arasında olan emekliler yüzde 10.000 alacaklar. Kök maaşı 7.000 TL olanlar yüzde 45 zamlı olarak 10.150 TL alırken, 7.500 TL kök maaşı olanlar yüzde 45 zamlı olarak 10.875 TL alacaklar. Bu şekilde kök maaşı 8.500 TL olanlar 12.325 TL gibi bir aylık alacaklar.