Emekli ve memurların maaşlarındaki artış oranları, enflasyon rakamlarıyla birlikte belirlendi. Memur ve memur emeklisinin maaş artışı yüzde 49,25 olarak gerçekleşirken, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylık artış oranı yüzde 37,57 oldu.

REFAH PAYI ADI İLE EK ÜCRET VERİLEBİLİR

Hükümete yakın kaynaklara göre, ekonomi yönetimi emeklilere refah payı adı altında ek bir destek sağlama yolunda çalışmalar yürütüyor.

MAKAS AÇILDI

Gram altın fiyatı tüm zamanların rekorunu kırdı Gram altın fiyatı tüm zamanların rekorunu kırdı

Bu yılki zam farkı, geçmiş yıllardan farklı olarak daha belirgin hale geldi. Emekli Sandığı emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri arasındaki fark, şimdiye dek olan 1-2 puanlık farkın ötesinde, 11,68 puanlık bir ayrışmaya işaret ediyor.

Meclis'in gündemine gelen en düşük emekli aylığının yükseltilmesi yönündeki düzenlemeler, yakın bir tarihte görüşülmeye başlayacak. Emekli kök maaş zammı ve en düşük emekli aylığı olmak üzere iki ana düzenleme masada. Bu kapsamda, refah payı veya sabit bir artışın da değerlendirilebileceği ifade ediliyor.

Emekliler, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını talep ediyor ve bu konuda beklentilerini dile getiriyor.