Yılların habercisi Fatih Portakal sunduğu canlı bültende SSK ve Bağ Kur emeklilerine ilişkin içeriden aldığını söylediği bilgiyi izleyicileri ile paylaştı.

Yüzde 15'lik toplu sözleşme farkı ile enflasyon farkı birleşince memur ve memur emeklisinin Ocak zammı yüzde 49.25 oranını bulmuştu. Ancak zaten düşük emekli aylığı alan milyonlarca SSK ve Bağ Kur emeklisi enflasyon farkından kaynaklanan yüzde 37.57'lik zamma mahkum olmuştu. SSK ve Bağ Kur emeklilerinin morali 2024 yılı içinde ikinci bir düzeltme zammı yapılmayacağının açıklanması ile de bozulmuştu. Memur emeklisinin maaşı ile SSK ve Bağ Kur emeklisi maaşının arasında oluşan uçurum da büyük tepki almıştı.

EMEKLİYE GÜZEL HABER FATİH PORTAKAL'DAN GELDİ

Enflasyon rakamları açıkladı dövizde tansiyon fırladı Enflasyon rakamları açıkladı dövizde tansiyon fırladı

Emekliler zamlı maaşlarını 15 Ocak'ta almayı beklerken iyi haber Fatih Portakal'dan geldi. Daha önceki zam dönemlerin de aldığı bilgileri izleyicileri ile paylaşan Fatih Portakal yine içeriden bilgi aldım diyerek emekli aylıklarına ilişkin son gelişmeleri canlı yayında aktardı.

Fatih Portakal Bağ Kur ve SSK emeklilerinin maaşlarının kesinleşmediğini emekli zammı çalışmalarının 16 Ocak'a kadar süreceğini söyledi. SSK ve Bağ Kur emeklilerine ödenecek son rakamın bu tarihte Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacağı bilgisini verdi.

Emekli maaşları için enflasyon farkının dışında bir seyyanen zam konusu üzerinde çalışıldığını belirten Fatih Portakal emekli maaşlarının 10 bin TL üzerine çıkarılmasının bir seyyanen zam verilmesi anlamına geldiğini söyleyerek, söz konusu seyyanen zam için ise yasal düzenleme ve zaman gerektiğini belirtti.

SSK ve Bağ Kur emekli maaşlarının yüzde 37.57'lik enflasyon farkı ile sınırlı kalmayacağını vurgulayan Fatih Portakal emeklilerin açıklanacak seyyanen zammı beklemelerini söyledi.

Ocak ayı sonuna kadar emeklinin seyyanen zammının yetişmemesi durumunda ise emekliler önce maaşlarını alacak, ardından ek zamları birkaç içinde ikinci parça halinde hesaplarına yatırılacak.