Emekliler, asgari ücrete yapılan zammın ardından Ankara, Ulus Meydanı’ndan kendi aylıklarına yapılacak artış için seslerini duyurmaya çalıştı. Emekli-Memur-Sen Genel Başkanı Ali Küçükkösen tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında, emekli aylıklarının yetersiz olduğuna dikkat çekilirken, emekliler içinde bir düzenleme yapılması için çağrıda bulundu.

Gram altın rekor kırdı | Altın fiyatları ne kadar? Gram altın ve çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? Gram altın rekor kırdı | Altın fiyatları ne kadar? Gram altın ve çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu?

Emeklilerinde bir mücadele verdiğine dikkat çeken Küçükkösen, mevcut aylıklarla ay sonunun nasıl geleceğini düşündüklerini belirterek, “Bugün geldiğimiz noktada, içinde bulunduğumuz sistem; emeklileri devlete yük ve maliyet olarak gösteriyor. Bu bakış açısı, sosyal devlet ilkesiyle de, büyük ve güçlü Türkiye profiliyle de uyuşmuyor. Hayatımızın geri kalan kısmını; insan onuruna yakışır bir maaş elde ederek, kaygısız ve mutlu geçirmek bizlerin en doğal hakkıdır” dedi.

“EMEKLİLER 3 YIL GERİDEN GELİYOR”

Asgari ücrete yapılacak artışın yüzde 49 olarak belirlendiğini hatırlatan Küçükkösen, Aralık ayı enflasyon rakamlarının belirlenmesi ile birlikte kamu görevlilerinin ve emeklilerin alacağı artışın da ortaya çıkacağının altını çizerek, “Emekli aylıklarımız düzeltilmezse, kamu görevlilerine yapılan 8 bin 77 TL’lik iyileştirme emekli aylıklarına yansıtılmazsa, emekli aylığı ve görev aylığı arasındaki büyük uçurum kapatılmazsa, asgari ücretin bile altındaki emekli aylıklarıyla 2024 yılına değil, ancak 2021 yılına girebiliriz. Bu durumun özeti şudur: Emekliler 3 yıl geriden geliyor, aldıkları maaş 3 yıl önceki ekonomik koşulları ancak karşılıyor” ifadelerini kullandı.

“BU SORUN EMEKLİ OLACAK HERKESİN SORUNUDUR”

Kamu çalışanlarına yapılan fakat emeklilere yapılmayan seyyanen zammı hatırlatan Küçükkösen, bu düzenlemenin çalışma hayatını ve sosyal hayatı bütünüyle temelden sarstığını kaydederek, “Kamu görevlileri, emekli olduğunda yüzde 50’den fazla maaşlarının düşeceğini bildiği için emekli olmamakta, emeklilik hayali bile kurmamaktadır. Burada sadece emekliler için bulunmuyoruz. Yarın emekli olacak tüm adaylar, bugünden sorunu görmeli ve bizlere destek vermelidir. Bu sorun emeklilerin değil, emekli olacak herkesin sorunudur” dedi.

“BİZ HAKKIMIZDAN FAZLASINI İSTEMİYORUZ”

Gelişmiş ülkelerde emekli aylıklarına önem verildiğine dikkat çeken Küçükkösen, bu ülkelerde emeklilerin haklarının arttırılması için çalışmalar gerçekleştirildiğini vurgulayarak, “Biz, adil olmayanı, ayrıcalıklı olanı ya da hakkımızdan fazlasını istemiyoruz. Uygulamadaki eksiklikleri gidermesi, emeklilerin geçim derdini ortadan kaldırması, emeklilerin haklı mücadelesini görmesi, emeklilerin sesini duyması ve toplumsal maliyete zemin oluşturmamasıdır. Bu sebeple, kamu görevlisi emeklileri başta olmak üzere emeklilerin; aylıklarının artırılması, ilave ödemenin emeklilere yansıtılması, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkartılması ve örgütlenme özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması taleplerimizi bir kez daha buradan ifade ediyoruz” diye konuştu.