Elon Musk sosyal medya platformu Twitter'ı satın aldıktan sonra apar topar ismini X olarak değiştirdi. İlk marka ihlal davası gecikmedi.

MARKA İHLALİ

Reklamcılık, sosyal medya servisleri, veri analizi, Pazar araştırması gibi pek çok fonksiyonu bünyesinde topladığı için platform X şeklinde bir isimlendirme tercih eden Elon Musk, bu isimle sayısız markanın tescili olduğunu biliyordu.

İHTARI DİKKATE ALINMAYINCA DAVA AÇTI

Florida kaynaklı X Social Media, marka isminin izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle mahkemeye başvurdu.

Temmuz ayında X olarak ismi değiştikten sonra Ağustos ayında X Social Media firmaya ihtar çekmiş ancak Elon Musk bunu dikkate almamış.

Exxen üyeliklerine zam geldi Exxen üyeliklerine zam geldi

X Social Media isim hakkının ihlal edildiğini savunuyor ve kendi hizmetlerinin X Corp ile ilişkilendirildiğini, bunun da markaya zarar verdiğini belirtiyor. Ayrıca X (eski Twitter) markasının farklı alanlar için de tescil yaptırdığını ve bunun kendi hizmetleri ile benzeştiğini ifade ediyor.

Marka ihlali sonucunda zarara uğradığını belirten X Social Media, bu zararın 3 kata kadar tazminini ve Elon Musk’ın X markasını kullanmaktan menedilmesini istiyor. Duruşmaların başlaması ile mahkemenin tavrı da belli olacak.