Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, İçişleri Bakanlığı görevine Süleyman Soylu'nun selefi olarak getirilen Ali Yerlikaya'nın suç örgütlerine yönelik yürüttüğü operasyonlarda el konulan lüks marka araçların İstanbul polisi tarafından kullanılacak olmasını sosyal medya hesabı üzerinden sorduğu sorularla eleştirdi.

Kahramanmaraş sallandı Kahramanmaraş sallandı

Suç örgütlerine yönelik operasyonlarda el konulan 23 lüks araç mahkeme kararıyla emniyete tahsis edildi. Tartışmaları beraberinde getiren bu karar toplumda konuşulmaya devam ederken uzman isim Ozan Bingöl'den konuyla ilgili açıklama geldi.

Lüks araçların satılarak elde edilecek gelirin kullanılması durumunda faydalı olacağını belirten Bingöl, lüks araçların emniyet tarafından kullanılmasının zarar getireceğini söyledi. Bingöl, "Bu araçların yüksek yakıt, sigorta, kasko, tamir ve bakım maliyetleri dikkate alınmış mıdır? Bu araçlar satılıp yerine belli standartta araç alınması durumunda kaç tane araç alınabileceği hesaplanmış mıdır?" sorularını yöneltti.

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl'ün paylaşımı şu şekilde:

"Bu araçlar Emniyet mensuplarının görevlerini yerine getirmesine ne ölçüde elverişlidir? Emniyette kullanılacak araçlar için bir standart yok mudur? Bu araçların yüksek yakıt, sigorta, kasko, tamir ve bakım maliyetleri dikkate alınmış mıdır? Bu araçlar satılıp yerine belli standartta araç alınması durumunda kaç tane araç alınabileceği hesaplanmış mıdır?

Tekrar söylüyorum, bu işlemi yapan bürokratik zihniyetin kahvesine altın tozu döken, kafasına toka yerine dolar takanlardan farkı kalmış mıdır? Yoksa, bu araçlar süper lüks makam araçlarına yetişmekte zorlanan standart emniyet araçlarının yerine ikame edilmek için mi hazırlanmıştır? Nerden baksan tutarsızlık, nerden baksan...."

NE OLMUŞTU?

Kırmızı bültenle aranan ismin liderliğini yaptığı 'Comanchero' suç örgütüne yönelik yapılan operasyonda el konulan lüks araçlar, polise tahsis edildi. Aralarında Porsche, Ferrari ve Bentley gibi markaların da bulunduğu araçlara, giydirilme yapılarak polis araçları haline getirildi. Araçların piyasa değerinin 100 milyon liranın üzerinde olduğu belirtiliyor.