Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeleri hakkında son duruma 28 Eylül'de karar verilmesi beklenirken. Ödemeye yapan sayı belli oldu. İlk taksidin son ödeme tarihi 6 Eylül 2023’e kadar uzatılan ek MTV için 10 araç sahibinden sadece 7’si ödeme yapmayı tercih etti.

Hürriyet'te yer alan habere göre, ilk taksidinin son ödeme tarihi 6 Eylül 2023’e kadar uzatılan ek MTV için 10 araç sahibinden 7’si AYM’nin kararını beklemeyi tercih etti. Ağustos sonu itibarıyla hedeflenen 16.3 milyar TL’lik tahsilatın yalnızca 3.4 milyar TL’si gerçekleşirken tahsilat oranı yüzde 20.8 seviyesinde kaldı. Uzmanlar, uzatılan 6 günlük süre de dikkate alındığında tahsilat oranının ilk taksit için yüzde 30’u aşmayacağını belirtti.

UZMANLAR AÇIKLADI

Çalışan ve Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı emeklilerin 5 bin TL emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak? Çalışan ve Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı emeklilerin 5 bin TL emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak?

Bu sene başında Ek MTV’de hedeflenen tutarın 38 milyar TL olduğunu hatırlatan vergi uzmanı Mahmut Aydoğmuş, “Bilindiği üzere her yıl araç sahiplerinden MTV’nin yarısı ocak diğer yarısı ise temmuz ayında tahsil ediliyordu. Ek MTV ile birlikte 38 milyar TL’lik hedef 71.2 milyar TL’ye çıkarıldı. Yani 32.6 milyar TL’lik ek tahsilat beklentisi oluştu. Bu tutarın ağustos ve kasım olmak üzere iki eşit taksitte ödeneceği düşünüldüğünde ortaya 16.3 milyar TL gibi bir tutar çıkıyor. Fakat Ağustos 2023 dönemine ilişkin bütçe verilerine baktığımızda sadece 3.4 milyar TL seviyesinde MTV tahsil edildiğini görüyoruz. Bu da yüzde 20.8’lik bir tahsilat oranı yapıyor. Daha önce hiç bu kadar düşük oranda tahsil edilen bir vergi kalemi görmedik” ifadeleri kullandı.