Genel olarak güneşin zararlı ışınlarının neden olduğu cilt kanseri vakaları dünya genelinde artış göstermiştir. Bu hastalığı önlemek için güneş kremleri kullanmanın yanı sıra sağlıklı beslenmek de önemlidir.

İki uzun süreli çalışmanın sonuçlarına göre, A vitamini açısından zengin bir diyet, ikinci en yaygın cilt kanseri formunun oluşumunu yüzde 17 azaltır.

A VİTAMİNİ CİLT KANSERİNE KARŞI KORUYOR

Çay içmeniz için 6 neden! Brokoli kadar etkili bileşenlere sahip Çay içmeniz için 6 neden! Brokoli kadar etkili bileşenlere sahip

Araştırmacılar, iki boylamsal çalışmanın katılımcılarında diyet ve cilt kanseri arasındaki ilişkiyi araştırdılar. İlki 1984 ile 2012 yılları arasında 121.700 kadını, ikincisi ise 1986 ile 2012 yılları arasında 51.529 erkeği gözlemledi. Katılımcıların 123.000'i cilt kanseri için risk faktörü olarak kabul edilen beyaz tenliydi ve hastalık öyküsü yoktu. Çalışmanın başlamasından sonraki 24 ila 26 yıl içinde 3.978 yeni skuamöz hücreli karsinom vakası kaydedildi.

A VİTAMİNİNİ MEYVE SEBZELERDEN ALINMALI

Bu insanlar, A vitamini alım seviyelerine göre 5 kategoriye ayrıldı ve en yüksek A vitamini alanların cilt kanserine yakalanma olasılığının diğerlerine göre yüzde 17 daha az olduğu bulundu.

A vitamininin cilt kanserini önleyici etkisi takviye ya da hayvansal kaynaklardan alındığında değil, kaynağı çoğunlukla meyve ve sebzeler olduğunda ortaya çıkar. Özellikle domates ve karpuzda bulunan likopen gibi diğer fitokimyasal pigmentler cilt kanserini önlemede olumlu etkiye sahiptir. Takviyelerden veya hayvansal kaynaklardan aşırı A vitamini alımı mide bulantısına, osteoporoz ve kırık riskinde artışa neden olabilir.