Merkez Bankası'nın müdahaleleri dolarda hala belirleyici rol oynamaya devam ediyor. Dolarda yıl sonu tahmini yenilendi.

Doların değeri, Merkez Bankası'nın etkisi altında sürüyor. Merkez Bankası, döviz alımlarını artırarak rezervlerini güç katıyor.

REZERVLER EKSİDEN POZİTİFE DÖNDÜ

Merkez Bankası'nın yüksek faiz politikası Türkiye'ye önemli miktarda sıcak para girişine sebep olurken, vatandaşlar ve şirketler, dolar satışı yaparak mevduatlara akın etmeye başladı. Merkez Bankası bu fırsatı kendi lehine çevirerek rezervlerini eksiden pozitife getirdi.

24 Mayıs itibarıyla Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervleri, önceki haftaya kıyasla 4 milyar 216 milyon dolar yükselerek 82 milyar 765 milyon dolara geldi. Bir hafta önce, 17 Mayıs'ta brüt döviz rezervleri 78 milyar 549 milyon dolar seviyesine gelmişti.

dolar-tl-turk-lirasi-0000-001.jpg

DOLAR 6 TL ARTACAK

Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2025 yılında faiz indirimine başlayacağını öne sürüyor. Yabancı kuruluşlar ise yıl sonu için dolar kurunu 38 TL seviyesinde olacağını belirtiyor.

DÖVİZ KURUNDA ANLIK DURUM

Merkez Bankası'nın döviz alımları doların hareketini sınırlarken, yerli ve yabancı yatırımcılar da Türk Lirası'na yönelimi hız kazandı. Bu durum, MB'nin piyasadan döviz toplamasıyla birlikte doların istikrarlı kalmasına neden oldu.

Bu hafta ABD doları yüzde 0,04 değer kaybederek 32,2160 liraya düşerken, Euro ise yüzde 0,21 artarak 35,0330 liraya geldi. Kapalıçarşı'da doların fiyatı bu hafta 31 TL'ye kadar düşüş yaşadı.

Türkiye'nin dört bir yanına somon Türkiye'nin dört bir yanına somon
Kaynak: Haber Merkezi