Fas'ta 7 büyüklüğünde deprem! Birçok kentte yıkım, çok sayıda da can kaybı var Fas'ta 7 büyüklüğünde deprem! Birçok kentte yıkım, çok sayıda da can kaybı var

Küresel alternatif blok BRICS’in ilk banknotu Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) verildi.

Rusya'nın Güney Afrika büyükelçisi, Pretorya'daki BAE Büyükelçiliği'nde düzenlenen törende 100'lük BRICS banknotunu tanıttı ve "BRICS Yeni Kalkınma Bankası" yazılı banknotu BAE Büyükelçisi'ne sundu.

Rus büyükelçisi sembolik bir hareketle BRICS para birimini açıkladı. BAE'nin Güney Afrika'daki BRICS+'a kabulünü kutlamak için düzenlenen törende Rusya büyükelçisi, BAE büyükelçisine sembolik bir BRICS para birimi hediye etti.

DOLARI TAHTINDAN EDECEK PARA BİRİMİ

Rusya’nın Güney Afrika Büyükelçisi Ilya Rogachev, BAE’nin diplomatik misyon şefi Mahash Saeed Alhameli’ye BRICS ortak para biriminin 100 birimlik sembolik, “BRICS Yeni Kalkınma Bankası” yazılı bir banknotunu hediye etti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin BRICS üyeliğine kabulü nedeniyle Salı gecesi Pretorya’daki BAE Büyükelçiliği’nde düzenlenen törende Rusya’nın Güney Afrika Büyükelçisi kısa bir konuşma yaptıktan sonra sembolik olarak Rusya’da basıldığını söylediği 100’lük BRICS banknotunun tanıtımını yaparak BAE büyükelçisine takdim etti. Törende Rusya’nın BRICS’in dolarizasyon politikası doğrultusundaki bu sembolik ve siyasi girişiminin yoğun ilgi gördüğü bildirildi.

Banknotun bir yüzünde BRICS üyesi 5 ülkenin bayrakları, diğer yüzünde ise İran İslam Cumhuriyeti’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin bayrakları bulunuyor.

Rogachev hatıra banknotunu BAE'nin Pretoria'daki büyükelçiliğinde ülkenin BRICS'e katılımı münasebetiyle düzenlenen bir resepsiyonda takdim etti.

  


İLK SEMBOLİK BRICS BANKNOTU GÖRÜCÜYE ÇIKTI!

Orta kısımda grubun beş üyesinin - Brezilya,  Çin, Hindistan, Rusya ve Güney Afrika - ulusal bayrakları bir halka içine yerleştirilmiş olarak görülüyor. Her bayrağa resmi dillerden birinde yazılmış ülke adı eşlik ediyor. İlgili bayrağın üzerinde her bir ülkeyle ilişkili bir mimari simge ya da kültürel alanın görüntüsü yer alıyor. Rusya'nın sembolü Moskova Kremlin'inin bir panoramasından oluşuyor.

Banknotun arka yüzünde Cezayir, Arjantin, Bahreyn, Belarus, Venezüella, Mısır, Zimbabve, Endonezya, İran, Kazakistan, Meksika ve Nijerya'nın devlet bayraklarının yanı sıra Afganistan'ın radikal hareket Taliban tarafından ele geçirilmeden önce kullanılan bayrağı (Rusya'da yasaklanmıştır) ve Bangladeş'in 1972'de değiştirilen eski bayrağı yer almaktadır. Ön ve arka yüzün her bir köşesinde BRICS Yeni Kalkınma Bankası'nın adı yer almaktadır.

22-24 Ağustos tarihlerinde Johannesburg'da Güney Afrika başkanlığında 15. BRICS Zirvesi düzenlendi. Zirveye katılanlar Arjantin, Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve BAE'nin 1 Ocak 2024 itibariyle gruba katılması konusunda anlaştı.