CHP'nin 38. Olağan Kurultayı, 4-5 Kasım tarihlerinde Ankara Spor Salonu'nda gerçekleşecek. Kurultaya genel başkanlık için beş adayın katılması bekleniyor. Bu adaylar CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanı Özgür Özel, eski Parti Meclisi üyesi Örsan Kunter Öymen, eski milletvekili İlhan Cihaner ve eski milletvekili adayı Ünal Karahasan.

MHP'de istifası istenen Saffet Sancaklı partisinden istifa etti MHP'de istifası istenen Saffet Sancaklı partisinden istifa etti

Kurultayda toplam 1366 kişinin oy kullanması öngörülüyor. Bu delegelerin arasında doğal delegeler (genel başkan, Parti Meclisi üyeleri, milletvekilleri, Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve üyeleri) ve seçilmiş delegeler bulunuyor.

Kurultayın programına göre, ilk gün genel başkan, ikinci gün ise Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimleri gerçekleştirilecek. Ayrıca kurultayın sloganı "İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kurultayı" olarak belirlendi.

Kurultayda adaylar arasında uzlaşma sağlanması durumunda, PM seçimlerinin "blok liste" ve "fermuar" yöntemiyle yapılması bekleniyor. Fermuar yöntemi tercih edilirse, PM'ye girecek üyelerde cinsiyet dengesi sağlanmış olacak; her bir kadın üye ile bir erkek üye PM'ye seçilecek.

İşte kurultay programı: